Terapia somatyczna to jedna z holistycznych metod leczenia, która opiera się na pracy z ciałem, aby uzdrowić traumę i polepszyć jakość życia. Mówi o tym, że w ciele na skutek trudnych wspomnień gromadzi się zablokowana energia, która staje się źródłem silnego napięcia. Terapia somatyczna może pomóc je rozładować. Sprawdź, w jaki sposób się to dzieje.

Terapia somatyczna — na czym polega?

Terapia somatyczna to metoda terapii, która wykorzystuje pracę z ciałem i z jego odczuciami. Uwaga jest tu w pełni skoncentrowana na ciele, ponieważ to ono gromadzi zablokowaną energię, która powstała na skutek traumatycznych wydarzeń. W czasie stresujących doświadczeń nie mogła się rozładować, często przez dysocjację czy zaprzeczenie, co w przyszłości prowadzi do pojawienia się napięcia. Może objawić się poprzez dolegliwości fizyczne lub zaburzenia emocjonalne. W somatyce kluczową rolę odgrywa odczuwanie siebie od wewnątrz, wyrażanie uczuć poprzez objawy somatyczne, czyli cielesne. Z tego względu wiedza na temat reakcji układu nerwowego jest tu niezwykle ważna.

Osoby zajmujące się terapią somatyczną zdają sobie sprawę z tego, że ciało kumuluje emocje, a negatywne wydarzenia mogą się na nim odbijać. Z tego powodu ci, którzy zmagają się z chronicznym stresem, mogą odczuwać ból czy dyskomfort. Nadwyrężony system nerwowy prowadzi do różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, napięcia szczęki, kłopoty ze snem czy problemy trawienne.

Jakie narzędzia wykorzystuje terapia somatyczna?

Na czym polega terapia somatyczna?W terapii somatycznej stosowane są różne narzędzia, które pozwalają osiągnąć zamierzony cel. Techniki są wykorzystywane po to, aby pacjent mógł skupić się na doznaniach cielesnych i w ten połączyć się z nagromadzonym napięciem. Z tego względu niezwykle istotna jest świadomość ciała, która pozwala uzyskać dostęp do nawet najgłębiej ukrytych emocji. Jednym ze sposobów, które pomagają połączyć się z ciałem, jest praca z oddechem. Głębokie i świadome oddychanie może uregulować układ nerwowy i się rozluźnić. Pomocny jest również dotyk terapeutyczny, który w delikatny sposób wspiera w procesie nawiązywania kontaktu z ciałem. Aby w pełni je odczuć, praktykowany jest swobodny ruch oraz taniec intuicyjny. Oprócz tego stosowane są ponadto techniki wizualizacyjne, które pomagają połączyć umysł z ciałem.

Kto może skorzystać z terapii somatycznej?

Terapia somatyczna sprawdzi się w przypadku różnych zaburzeń fizycznych oraz emocjonalnych. Będzie niezwykle pomocna u osób, które zmagają się z traumami i trudnymi doświadczeniami. Mogą z niej skorzystać też ci, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, stany lękowe, wypalenie zawodowe, przewlekły stres, urazy psychiczne i emocjonalne czy trudności z budowaniem relacji i regulacją emocji. To skuteczna narzędzie w walce z dokuczliwymi zaburzeniami psychosomatycznymi, jak na przykład problemy trawienne czy chroniczny ból. Metoda somatyczna często jest wybierana przez osoby, które korzystały już ze standardowych rodzajów terapii, ale te nie przyniosły zamierzonych efektów.

Redukcja stresu i napięcia

Terapia somatyczna, która wykorzystuje pracę z ciałem, pozwala doznać wielu korzyści na różnych poziomach. Po pierwsze, przyczynia się do zmniejszenia stresu i napięcia w ciele. Podczas sesji następuje świadome rozluźnienie ciała, co ma kluczowe znaczenie dla jego rozluźnienia i obniżenia poziomu kortyzolu. Po przeprowadzonej terapii pacjent czuje się mocno zrelaksowany i odprężony. Doświadcza uczucia spokoju, które pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Aby zachować ten efekt, warto zatroszczyć się o moment relaksu również na co dzień. Możemy to zrobić, tworząc dla siebie komfortową przestrzeń do odpoczynku. Zaopatrzmy się w wygodny i jakościowy materac ze sklepu stacjonarnego Lubin, który pomoże nam w pełni się odprężyć.

Skuteczniejsza regulacja emocji

Somatyka to świetne rozwiązanie w walce z problemem z prawidłową regulacją emocji. Każda sesja pozwala zrozumieć i zaakceptować swoje odczucia, zamiast je tłumić. Dzięki przebytej terapii możemy uniknąć nagłych wybuchów emocji czy nadmiernego zamykania się w sobie. Oznacza to również, że nauczymy się wyrażać uczucia w wybrany przez siebie sposób, a nie dać się im ponieść.

Zmniejszenie objawów psychosomatycznych

Jedną z głównych korzyści terapii somatycznej jest zmniejszenie objawów psychosomatycznych. Jeśli zmagamy się z podobnymi dolegliwościami, poradzenie sobie z nimi samodzielnie będzie niezwykle trudne. Dzięki sesji terapeutycznej możemy skutecznie się ich pozbyć, a także odkryć, co tak właściwie było ich przyczyną. Odczujemy wtedy bardzo silną ulgę.

Poradzenie sobie z traumatycznymi doświadczeniami

Główną zaletą, jaką zapewnia terapia somatyczna, jest możliwość poradzenia sobie z traumatycznymi doświadczeniami. Dzięki temu możemy odczuć emocje, jakie wywołała trauma, zrozumieć je i uwolnić się od nich, co następnie pozwoli nam przejść dalej. Uzdrowienie trudnych przeżyć wpłynie pozytywnie na nasz dobrostan, przynosząc zasłużony spokój.

Terapia somatyczna to metoda, która łączy zarówno umysł, jak i ciało, co pomaga uwolnić nagromadzone napięcie i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięki niej możemy odkryć zablokowane uczucia, poczuć więź z ciałem, a także przepracować trudne doświadczenia, co będzie miało ogromny wpływ na podniesienie jakości życia.

Przeczytaj także: Sen samodzielny czy z partnerem — która opcja jest zdrowsza?