Piękna i zimowa sceneria w górach aż zachęca do tego, aby udać się na wyprawę i zdobyć pewien szczyt. Jednakże brak doświadczenia i wiedzy może być tutaj sporą przeszkodą. Choć góry oprószone śniegiem w okresie zimowym prezentują się naprawdę niesamowicie, to z drugiej strony śnieg i niesprzyjająca pogodą mogą stanowić poważny problem podczas wspinaczki. Są to niebezpieczne warunki, w szczególności dla tych, którzy nie są odpowiednio przygotowani. Dlatego też tak istotna jest tutaj wiedza oraz prawidłowe wyposażenie, zanim wybierzemy się w jakąkolwiek zimową wyprawę górską. Oto kilka istotnych kroków, które warto rozważyć, przygotowując się do zimowej wycieczki w góry.

Co należy wiedzieć?

Wyprawa zimowa w góry to nieporównywalne doświadczenie w stosunku do letniego trekkingu. Decydując się więc na taką wyprawę, przede wszystkim powinniśmy być świadomi zupełnie innych warunków towarzyszących wspinaczce górskiej. Choć mogą to być te same szczyty, to jednak obecność śniegu, a nierzadko także lodu oraz nieciekawej pogody wpływa na przebieg trasy. Może ona być nawet 10 razy trudniejsza niż w okresie letnim, dlatego świadomość i odpowiednie przygotowanie są tutaj tak kluczowe. Co więcej, warunki pogodowe mogą być na tyle niebezpieczne, że niewłaściwe podejście do tematu oraz brak rozsądku mogą przyczynić się do katastrofalnego zakończenia wyprawy. Zimą w górach nierzadko mają miejsce lawiny oraz zamiecie, które są po prostu groźne dla ludzkiego życia. Przed każdym wyjściem należy więc zapoznać się z prognozą pogody, ale jednocześnie być świadomym, że w górach warunki mogą się szybko zmienić.

Na górską wyprawę powinniśmy być także wypoczęci oraz pełni sił. Dlatego też warto zadbać o swój zdrowy sen, a przede wszystkim wyposażyć się w wygodny materac. W wielu salonach w Lubinie czy pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl znajdziesz świetne produkty, które zagwarantują Ci treściwy wypoczynek.

Dokładne zaplanowanie trasy

Wyprawa w góry zimą: jak dobrze się przygotować?Zimowe wyprawy w porównaniu do tych letnich wymagają jednak dokładnego zaplanowania trasy. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczność oraz zmianę trasy ze względu na nasze zachcianki. Musi być ona dobrze przemyślana, a w szczególności dostosowania do naszych umiejętności i naszego doświadczenia. Nie bez znaczenia pozostają tutaj oczywiście warunki pogodowe – niektóre szczyty i trasy mogą nie być po prostu osiągalne ze względu na ryzyko wystąpienia lawin czy zbyt duże oblodzenie. Trzeba pamiętać, że zima zmienia warunki terenowe i może sprawić, że trasa będzie trudniejsza. Jeśli więc pierwszy raz wybieramy się na zimową wspinaczkę, nie należy rzucać się na głęboką wodę, gdyż możemy to przepłacić nawet własnym życiem. Wybierzmy za to szlak, który jest odpowiedni dla naszego poziomu doświadczenia. Unikajmy też nieoznakowanych tras, na których zimą łatwo się zgubić. Ponadto zawsze dobrze mieć zapasowy plan w razie problematycznych warunków pogodowych.

Odpowiednie ubranie

Zimą jest zimno, ale w górach niska temperatura dokucza jeszcze bardziej. Dlatego też odpowiednie ubranie odgrywa tutaj kluczową rolę. Wybierając się na całodzienną wspinaczkę, po pewnym czasie na pewno odczujemy nieprzyjemny chłód. Jednak wielogodzinne przebywanie na mrozie potrafi być dokuczliwe, a brak ciepłego ubioru może mieć tutaj nieciekawe skutki. Co zatem na siebie włożyć? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie buty. Muszą być one nie tylko ciepłe i szczelne, ale także wysokie, a ponadto muszą zapewniać stabilne trzymanie kostki. Z pewnością przydadzą się również ciepłe i grube skarpety, które ewentualnie ochronią Twoje stopy przed ich obcieraniem. Nie powinniśmy też zapominać o bieliźnie termoaktywnej, która pozwala zatrzymywać ciepło. Odpowiednio dobrana to taka, która całkowicie przylega do ciała. Dopiero na nią zakładamy resztę ubrań, np. bluzę, spodnie śniegowe oraz nieprzemakalną kurtkę. Nie powinniśmy się jednak przegrzewać, gdyż w trakcie wysiłku i tak szybko zrobi nam się ciepło. Dodatkowe ubranie możemy na wszelki wypadek spakować do plecaka. Poza tym nie zapominajmy o czapce oraz rękawiczkach. Doświadczone osoby zalecają zawsze zabranie ze sobą dwóch czapek – jedną z oddychającego materiału, która świetnie się sprawdza w trakcie podejścia i drugą cieplejszą, z której można skorzystać podczas postoju i mniej wymagających odcinków trasy. Z kolei rękawiczki powinny być pięciopalcowe i nieprzemakalne, w których można swobodnie poruszać dłońmi. W czasie zimowej wspinaczki górskiej niezwykle cenne stają się także okulary przeciwsłoneczne. Połączenie słonecznej pogody i warstwy białego śniegu może znacznie wpłynąć na pole widzenia.

Odpowiedni sprzęt

W czasie zimowych wypraw górskich najważniejszą rolę odgrywa jednak odpowiednie wyposażenie. Co zatem powinno ono uwzględniać? Przede wszystkim w wyższe partie gór w okresie zimowym nie powinniśmy wybierać się bez raków i czekana. Raki to specjalny sprzęt zakładany na górskie buty, który zapewnia możliwie największą przyczepność do podłoża, a w tym do lodu i śniegu. Nie jest to rzecz zarezerwowana jedynie dla specjalistów – to sprzęt, w który powinien być wyposażony każdy, kto decyduje się na zimową wyprawę. Pozwala on efektywnie i bardziej bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonych, górskich szlakach. Podobnie jest w przypadku czekana – kształtem przypomina on nieco małą siekierę i jest pomocny podczas stromych podejść i zejść. Czekan to także sprzęt, który może Ci uratować życie w momencie poślizgu i zjazdu. Jego korzystanie i chodzenie w rakach nie jest trudne. Sprzęt można nawet wypożyczyć, a osoba go udzielająca wyjaśni Ci, w jaki sposób z niego korzystać. Co więcej, w okresie zimowym warto dodatkowo wyposażyć się w lawinowe abc, czyli sondę, łopatę i detektor. Ten sprzęt służy akurat tylko i wyłącznie do ratowania życia w partiach gór, w których występuje zagrożenie lawinowe. Jednak samo jego posiadanie nie wystarczy – przed wyprawą należy dowiedzieć się, jak z niego prawidłowo korzystać. W przypadku lawiny liczy się bowiem każda minuta, dlatego sprawne posługiwanie się lawinowym abc może uratować komuś życie. Przydatna może okazać się także apteczka. Dobrze, aby zawierała ona nie tylko podstawowe środki lecznicze, ale również koc termiczny oraz ogrzewacze chemiczne.

Wycieczka w góry zimą może być niezapomnianym przeżyciem, ale warto podchodzić do niej z należytą ostrożnością i przygotowaniem. Planowanie, odpowiedni sprzęt, wiedza o warunkach pogodowych oraz bezpieczeństwo powinny być priorytetem każdego, kto pragnie cieszyć się urokami gór w zimowej scenerii. Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, dlatego lepiej być dobrze przygotowanym niż ryzykować własnym życiem.