Biwak nad jeziorem to doskonały sposób na ucieczkę od zgiełku miejskiego życia i spędzenie czasu na łonie natury. To także okazja do relaksu, obcowania z pięknem przyrody oraz budowania niezapomnianych wspomnień. Jednak, aby taki wypad był udany i bezpieczny, ważne jest odpowiednie przygotowanie. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, planując biwak nad jeziorem. Dowiesz się, jak zadbać o wygodę, bezpieczeństwo i harmonię z naturą, by Twoja przygoda była nie tylko relaksująca, ale również pełna przyjemności i satysfakcji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, czytaj dalej!

Jak przygotować się do biwaku nad jeziorem?

Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty przygotowań do biwaku nad jeziorem. W naszym zestawieniu nie zabraknie oczywiście ekwipunku, więc koniecznie czytaj dalej!

1. Wybór miejsca

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na biwak. Dużo wcześniej upewnij się, że wybrany obszar jest dostępny i zgodny z lokalnymi przepisami dotyczącymi biwakowania. Wybierając miejsce, zwróć koniecznie uwagę na bliskość jeziora, ale także na to, czy jesteś wystarczająco daleko od brzegu, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń związanym z wodą. Naszym zdaniem najlepiej wybrać miejsce do biwakowania, które jest do tego przeznaczone i na jego terenie znajdują się toalety czy miejsce na zorganizowanie ogniska.

2. Sprzęt biwakowy

Biwak nad jeziorem - jak się do niego przygotowaćDrugi i również bardzo ważny aspekt udanego biwaku nad jeziorem to sprzęt biwakowy. Kup lub pożycz od kogoś znajomego odpowiedniej wielkości namiot, który będzie dostosowany do ilości osób chcących w nim spać. Na biwaku przydadzą się również karimaty lub dmuchane materace oraz śpiwory. Te ostatnie dopasuj do pogody, ponieważ śpiwory można podzielić ze względu na temperaturę, w której nadal utrzymują ciepło ciała. Niezbędna będzie również latarka, która oświetli miejsce biwakowe nocą oraz naczynia, które pomogą przyrządzać i spożywać posiłki. Jeśli chcesz, to możesz zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną, dzięki której będziesz mógł gotować smaczne dania, ponieważ pamiętaj, że nie wszystko da się upichcić nad ogniskiem. Jeśli biwak ma być zorganizowany w okresie letnim, to koniecznie zaopatrz się również w spray na komary, których nad jeziorem może być naprawdę dużo. Jeśli chodzi o ubrania, to najlepiej weź takie, które możesz zniszczyć i nie będzie Ci ich szkoda. Koniecznie weź ze sobą ciepłą bluzę oraz bieliznę termiczną, w której będziesz spać, ponieważ noce nad jeziorem mogą być chłodne. Oczywiście nie zapomnij o kosmetykach, a najlepiej postaw na produkty naturalne, które nie będą zagrażać naturze. Dzięki nim będziesz mógł umyć się w jeziorze, a żel pod prysznic czy szampon będą w zgodzie ze środowiskiem.

3. Żywność i woda

Koniecznie kilka dni przed wyjazdem na biwak, zaplanuj dokładnie posiłki, które będziesz przyrządzać na biwaku. Dzięki temu stworzy się dokładna lista produktów, których będziesz potrzebować. Oprócz śniadania, obiadu oraz kolacji, zabierz ze sobą również różne słodkie i słone przekąski, które na pewno się nie zmarnują. Nie zapomnij także o wodzie – zabierz jej ze sobą więcej, niż przewidywalnie będziesz potrzebować, aby mieć ewentualne zabezpieczenie.

4. Ognisko

Jeśli planujesz rozpalić ognisko, sprawdź koniecznie, czy w wybranym przez Ciebie miejscu jest specjalna przestrzeń na ognisko. Jeśli nie, to zadzwoń do odpowiednich służb, które powiedzą Ci czy w danym miejscu możesz śmiało rozpalić ognisko lub dadzą Ci specjalne pozwolenie. Pamiętaj, aby nie rozpalać ogniska wbrew przepisom, ponieważ możesz otrzymać za to wysoki mandat lub – co gorsza – spowodować pożar, co jest bardzo niebezpieczne.

5. Bezpieczeństwo

Biwaki rządzą się swoimi prawami, a najważniejsza na nich jest zabawa. Dlatego też pamiętaj o zabraniu apteczki pierwszej pomocy, która będzie wyposażona w najważniejsze elementy, takie jak plastry opatrunkowe, bandaże, sól fizjologiczną, koc ratunkowy czy podstawowe leki takie jak coś przeciwbólowego, czy coś na biegunkę. Nigdy nie wiesz, czy coś złego wydarzy się na biwaku, dlatego warto mieć dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy zawsze przy sobie!

6. Zanieczyszczenia i ekologia

Na swoim biwaku przy jeziorze koniecznie dbaj o środowisko! Nie zostawiaj śmieci, nie zanieczyszczaj jeziora ani otoczenia. Pamiętaj o wzięciu ze sobą worków na śmieci i segregowaniu ich, aby po biwaku można łatwo je wyrzucić. Zastosuj się do zasady „zabierz to, co przyniosłeś”. Musisz mieć świadomość, że jadąc na biwak nad jeziorem, nie jesteś u siebie, a najważniejsze w pobliskich lasach są zwierzęta, których jest to dom. Dlatego też nie krzycz i nie puszczaj głośnej muzyki, ponieważ może to zakłócać spokojne życie dzikich zwierząt.

7. Atrakcje podczas biwakowania

Biwakowanie nad jeziorem ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że można bardzo dobrze odpocząć od zgiełku miasta. Możesz oddać się spacerom, obserwacji gwiazd czy czytaniu książek. Świetnie jest również wykorzystać pobliskie jezioro i w nim popływać. Uwierz nam, że taki relaks nad jeziorem, jest czymś bardzo wyjątkowym.

Po kilku dniach spania na niewygodnej karimacie w namiocie konieczny będzie optymalny odpoczynek, który zapewnić może idealny materac. My chcemy szczególnie polecić model Hilding Modern, który zbudowany jest z kilku warstw różnych pianek. Materac ten jest idealny dla osób o większej wadze oraz dla tych, którzy preferują twarde powierzchnie do spania. Więcej o tym modelu oraz o innych produktach marki Hilding przeczytasz na tej stronie: www.hilding.pl, na którą serdecznie zapraszamy!