Upalne letnie dni kierują myśli wielu osób w stronę rozważań nad zamontowaniem klimatyzacji. Coraz częściej można znaleźć ją w biurach, sklepach, a także w domach i mieszkaniach. Jakie są wady i zalety zamontowania klimatyzacji? Kiedy warto zainwestować w ten sprzęt, a kiedy nie będzie to opłacalne?
Jaką funkcję w domu pełni klimatyzacja?
Podstawową funkcją klimatyzacji jest obniżanie temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dzięki temu podczas gorących miesięcy można efektywniej pracować i wypoczywać. Sen w chłodnym pomieszczeniu — zarówno ten w nocy, jak i w ciągu dnia (przeczytaj o skutkach płynących z krótkich drzemek na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/41_drzemka-w-ciagu-dnia-pomaga-czy-szkodzi) jest zdecydowanie bardziej efektywny i przyjemny. Dodatkowo klimatyzacja może regulować poziom wilgotności powietrza, a nawet wpływać na jego jakość. Podsumowując, podstawowe funkcje klimatyzacji można powiedzieć, że jej głównym zadaniem jest poprawienie komfortu funkcjonowania domowników.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji?
Bez względu na rodzaj wybranego klimatyzatora, warto mieć świadomość tego, jakie zalety wynikają z jego montażu.
- Regulacja temperatury — jest to funkcja cenna podczas miesięcy letnich. Gdy na dworze panuje skwar, chłód w mieszkaniu jest pożądany przez wszystkie osoby. Klimatyzacja przyda się wtedy w szczególności wszystkim osobom narażonym na choroby, których objawy pogarszają się latem.
- Poprawa komfortu życia — właściwa temperatura zapobiega zużywaniu nadmiernej ilości energii, zapobiega problemom ze snem i poprawia wydajność podczas wykonywania obowiązków.
- Lepsza jakość powietrza — stacjonarne klimatyzatory zapewniają nieustanny dopływ świeżego powietrza. Jest to właściwość cenna m.in. dla astmatyków.
- Dogrzewanie wnętrza — podczas chłodniejszych dni, kiedy stałe ogrzewanie nie jest jeszcze uruchomione, za pomocą klimatyzacji można szybko ogrzać wybrane pomieszczenie.
Montaż przeciw
Jednak montaż klimatyzacji to nie tylko zalety, ale również wady. Inwestycja w zakup tego urządzenia nie zawsze jest opłacalną decyzją. Jakie argumenty przemawiają za tym, aby nie decydować się na zainstalowanie w domu klimatyzacji? Montaż całego systemu z reguły wiąże się z koniecznością wykonania remontu. Czasem wymagane jest nawet kucie ścian i wykonanie dużych przeróbek. Tym samym, inwestycja w klimatyzację to nie tylko koszty zakupu samego urządzenia, ale również wszystkich pobocznych usług, za które trzeba zapłacić. Wewnętrzna klimatyzacja generuje hałas. Wrażliwe osoby mogą uznać to za dużą wadę, która jednoznacznie będzie przemawiała za rezygnacją z klimatyzacji. Utrudni to bowiem zasypianie — nawet na najlepszym materacu z asortymentu https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 – pracę i wypoczynek. Konieczne jest też regularne dokonywanie serwisu, co również generuje niemałe koszty.
Rodzaje klimatyzatorów
Na rynku można znaleźć różne rodzaje klimatyzatorów, które znacznie się między sobą różnią. Które z nich są wybierane najczęściej i czym się charakteryzują?
- Klimatyzatory monoblokowe — składają się tylko z jednej jednostki. Mogą odprowadzać gorące powietrze przez przewód umieszczony w oknie lub bezpośrednio do wentylacji. Ich najważniejsze części to skraplacz, parownik i sprężarka.
- Klimatyzatory kanałowe — są dobrym wyborem dla osób, które chcą rozprowadzić powietrze po całym domu. Dzięki nim możliwe jest zamontowanie jednego systemu i rozprowadzenie go po wszystkich pomieszczeniach w budynku.
- Klimatyzatory kasetonowe — spodobają się w szczególności osobom, które nie lubią nagłych podmuchów powietrza. Są umieszczane pod sufitem, a generowane powietrze powoli spływa po ścianach w dół.
- Klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe — parowniki montowane są we wnękach podokiennych lub bezpośrednio na stropie.
- Klimatyzatory ścienne — są najczęściej montowane w mieszkaniach i charakteryzują się stosunkowo przystępną ceną.
- Klimatyzatory typu split — dobrze funkcjonują w domach. Składają się z dwóch jednostek — jedna z nich umieszczana jest wewnątrz, a druga na zewnątrz. Łączy je specjalna linia, w której przepływ czynnik chłodniczy.
- Klimatyzatory multi-split – działają podobnie jak klimatyzatory typu split z tym, że do jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.
W jakim pomieszczeniu umieścić klimatyzator?
Zastanawiając się nad tym, gdzie umieścić klimatyzację, warto kierować się przede wszystkim praktycznością i użytecznością. Z reguły urządzenie to jest najbardziej potrzebne w sypialni, domowym gabinecie i w salonie. Jeśli względy finansowe umożliwiają zainwestowanie w klimatyzator jedynie w jednym pomieszczeniu, najlepszą decyzją będzie zainstalowanie go w sypialni. Gorące powietrze znacznie utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu, tym samym wpływając negatywnie na samopoczucie. Szczególna sytuacja dotyczy osób posiadających mieszkania od strony południowej. Wtedy klimatyzacja powinna znaleźć się w pomieszczeniach, które w największym stopniu są narażone na ekspozycję światła słonecznego. Najlepiej, aby dodatkowo w oknach takiego pokoju znalazły się rolety zewnętrzne, które skutecznie ograniczą nagrzewanie się — w szczególności w godzinach między 10:00, a 16:00
Temperatura panująca w domu w dużym stopniu wpływa na samopoczucie. Zainstalowanie klimatyzatora może w bardzo dużym stopniu poprawić komfort wszystkich domowników. Jej instalację warto rozważyć w szczególności jeśli niektórzy mieszkańcy pracują zdalnie. Całe dnie spędzane w gorącym domu będą niezwykle uciążliwe i na dłuższą metę odbiją się negatywnie na zdrowiu.