Choroba zdecydowanie nie jest niczym przyjemnym. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie już zawczasu. Co jednak robić, kiedy choroba nas już dopadła, a my jesteśmy „przykuci” do łóżka? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią regenerację swojego organizmu, aby móc szybko wrócić do pełni sił! W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki, których warto się stosować podczas choroby.

Czym jest właściwa regeneracja?

Na początek należy wyjaśnić sobie, czym w zasadzie jest właściwa regeneracja. Niektórzy niestety błędnie postrzegają ten aspekt i kojarzą go po prostu z biernym odpoczynkiem. Być może leżenie w łóżku czy przed telewizorem jest dla nas relaksujące, jednakże w rzeczywistości nijak ma się do odpowiedniej regeneracji organizmu. W skład tego pojęcia wchodzi o wiele więcej czynników niż, mogłoby się to nam wydawać. Przede wszystkim istotne są tutaj takie elementy jak odżywianie, nawodnienie, suplementacja czy sen. Nie należy więc mylić regeneracji z biernym wypoczynkiem oraz całkowitym brakiem żadnej aktywności fizycznej.

Zadbaj o treściwe odżywianie

Właściwe odżywianie jest fundamentalne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia — raczej nikt temu nie zaprzeczy. Odpowiednia dieta dostarcza bowiem naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Treściwe odżywianie jest zatem równie ważne podczas choroby! Niestety często wiąże się ona z brakiem apetytu, a my porzucamy wcześniejsze nawyki jedzeniowe. Warto jednak zmusić się nieco do spożycia pełnowartościowego posiłku. To pozwoli nam o wiele szybciej stanąć na nogi. Nie należy więc czekać, aż apetyt sam wróci — sami powinniśmy zachęcić nasz organizm do przyswajania posiłków. Poza tym zadbaj o to, aby dieta podczas choroby była lekkostrawna — staraj się raczej unikać tłustych i smażonych potraw, które mogą ciążyć Ci na żołądku.

Odpowiednia suplementacja

Jak zadbać o regenerację organizmu w trakcie chorobyAby szybko wrócić do pełni sił, ważna jest także odpowiednia suplementacja. Jednakże nie oznacza ona przyjmowania wyłącznie lekarstw przepisanych przez lekarza — w takim przypadku warto zadbać również o dostarczenie swojemu organizmowi innych witamin, które pomogą Ci w procesie regeneracji. Poza tym odpowiednia suplementacja stanowi doskonałe uzupełnienie diety. Może ona korzystnie wpłynąć na poprawę naszego samopoczucie oraz dodać nam sił. Jeśli w trakcie choroby stosujesz antybiotyki, nie obejdzie się także bez zażywania probiotyków, które przede wszystkim działają korzystnie na florę jelitową. Antybiotyki bowiem znacznie osłabiają pracę jelit. Stosowanie probiotyków pomoże więc również w procesie przemiany materii. Poza tym usprawniają one trawienie oraz zapobiegają biegunkom.

Nie zapomnij o nawodnieniu!

Skoro odpowiednie nawodnienie jest tak ważne w codziennym funkcjonowaniu, musi być ono szczególnie istotne podczas choroby. Warto pamiętać o tym, że woda stanowi około 60% masy człowieka. Spożywanie jej prawidłowej ilości wpłynie korzystnie na nasz metabolizm, wspomoże trawienie oraz wchłanianie pokarmów. Ponadto odpowiednie nawodnienie pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, których pojawia się naprawdę sporo w wyniku zachorowania. Poza tym z powodu gorączki, wymiotów czy biegunki jesteśmy narażeni na odwodnienie, dlatego też tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Wtedy organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować, a my mamy możliwość szybszego powrotu do zdrowia.

Rozgrzej się!

Chcąc szybko pozbyć się choroby, powinniśmy także właściwie rozgrzać swój organizm. Dreszcze i uczucie zimna to bowiem najczęstsze objawy przeziębienia oraz grypy. Choć koc i ciepły termofor mogą stanowić dobre rozwiązanie w walce z chorobą, to jednak warto przede wszystkim działać od środka. Sprawdzonym sposobem jest spożywanie ciepłych posiłków oraz napojów. Dobrze zrobi Ci rozgrzewający rosół czy herbata z miodem i imbirem. Poza tym sam imbir także posiada właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dobrze mogą sprawdzić się również pikantne potrawy, które momentalnie rozgrzewają ciało od środka. Ponadto stanowią one świetne rozwiązanie dla dokuczliwego kataru.

Postaw na zdrowy sen!

Nic tak dobrze nie regeneruje organizmu jak treściwy sen. Dlatego też podczas choroby powinniśmy pozwolić sobie dobrze wypocząć, zwłaszcza jeśli czujemy się zmęczeni i senni. Poza tym zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przede wszystkim powinniśmy tutaj zadbać o odpowiednie warunki — zapewnić sobie optymalny poziom ciemności w pomieszczeniu, w którym wypoczywamy oraz o właściwe wyposażenie łóżka. Bez wątpienia ważnym elementem jest tutaj materac oraz poduszka. Pod tymi linkami z pewnością znajdziesz dla siebie idealne produkty: http://materace-twarde.pl/, http://www.abcsnu.pl/, https://hilding.pl/.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Jeśli czujesz się na siłach oraz Twój stan zdrowia na to pozwala, zadbaj podczas choroby o regularną, ale umiarkowaną aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj spacer na świeżym powietrzu, który pozwoli dotlenić organizm oraz stopniowo poprawiać kondycję. Pamiętaj jednak o tym, aby unikać form sportu, podczas których masz kontakt z innymi ludźmi — nie narażaj ich na zarażenie się Twoja chorobą.

Aby móc szybko wrócić do pełni zdrowia, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dotyczą one właściwej regeneracji organizmu, która nie ogranicza się tylko do biernego wypoczynku w łóżku. Istotna jest tutaj również odpowiednia dieta, nawodnienie, suplementacja oraz sen. Postaraj się więc nie zapominać o tych aspektach, a szybko uda Ci się rozprawić z chorobą.

Materiał partnera abcsnu.pl