Depresja to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, która może dotknąć zarówno nas, jak i naszych bliskich. Jej objawy to między innymi silne uczucie smutku, które mimo upływu czasu się nie zmniejsza. Jak pomóc osobie z depresją? Kluczowe będzie wsparcie oraz zrozumienie.

Nie tylko smutek – jakie objawy ma depresja?

Depresja kojarzona jest przede wszystkim z obezwładniającym uczuciem smutku, które towarzyszy osobie chorej non stop, bez względu na to, co aktualnie dzieje się w jej życiu. Na samym początku jednak przypadłość ta objawia się pogorszeniem nastroju, co przecież zdarza się każdemu z nas. Z tego względu szybkie rozpoznanie problemu może być trudne. Z czasem pojawiają się kolejne objawy, dlatego należy uważnie obserwować rozwój sytuacji. Chory doświadcza silnego zmęczenia, na którego skutek brakuje mu sił do codziennego funkcjonowania. Jego poziom energii jest bardzo niski, a motywacji do działania brak. Traci zainteresowanie swoimi pasjami czy obowiązkami. Rzeczy, które dotychczas sprawiały mu przyjemność, stają się obojętne. Mogą wystąpić stany lękowe, które nasilają się z powodu wizji nowych wyzwań czy trudnych zadań. Osoby chore na depresję często używają zwrotów takich jak „Nie chce mi się”, „Nie mam na nic siły” czy „To wszystko nie ma sensu”. Mają trudności z koncentracją i skupieniem się. Uciekają od spotkań towarzyskich, ponieważ nie czują się tam swobodnie, przez co ich relacje interpersonalne pogarszają się.

Depresja wpływa nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale i fizyczne. Jeśli mamy podejrzenia, że ktoś zmaga się z depresją, zwróćmy uwagę między innymi na to, czy w ostatnim czasie zaczął mniej jeść i mocno schudł. Chory może doświadczyć ponadto bólów głowy i ogólnego osłabienia organizmu. Pogorszeniu ulega jakość jego snu – albo ciągle towarzyszy mu senność, albo ma poważne trudności z zaśnięciem. Zaburzenia snu potęgują uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju, dlatego warto jak najszybciej im zaradzić. Można to zrobić, wprowadzając relaksującą, wieczorną rutynę, która rozluźni nas i przygotuje do wypoczynku. Oprócz tego warto zaopatrzyć się też w dobrze dopasowany materac, który umożliwi pełne zrelaksowanie się. Wiele jakościowych, komfortowych modeli jest dostępnych na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-140×200/ oraz w sklepie stacjonarnym Lubin.

Pomoc dla osoby z depresją – zaoferuj wsparcie

Jak pomóc bliskim z depresją?Osoby mające depresję zmagają się z niemałym wyzwaniem, dlatego należy zapewnić im dużo wsparcia. Dzięki temu zyskają poczucie, że nie są z tym same, co ułatwia im uporanie się z problemem. Warto zaproponować swoją pomoc, która może przybrać różny charakter. Robienie codziennych zakupów czy odciążenie w domowych obowiązkach to bardzo proste rzeczy, które jednak wiele znaczą. Ważne będzie również to, aby wyrażać zainteresowanie stanem chorego – zapytajmy, jak się czuje i jak minął mu dzień. Chociaż nie zawsze usłyszymy wylewną odpowiedź, druga strona może w końcu wykorzystać tę okazję do otwarcia się i podzielenia się ze swoimi trudnościami. Jeśli jednak chory nie będzie chciał rozmawiać, nie zmuszajmy go do tego. Przysłowiowe „ciągnięcie za język” może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Starajmy się znaleźć równowagę pomiędzy zainteresowaniem i troską a daniem swobody i oddechu.

Zachęć do poprawy swojego stanu

Aktywizacja to bardzo ważna kwestia, na której powinni skupić się bliscy osoby z depresją. Ważne, aby zachęcali chorego do aktywnego działania na rzecz poprawy swojego stanu. Najważniejsze będzie to, aby zmotywować do pójścia na leczenie. Możemy to zrobić, przypominając, że depresja to choroba, którą da się wyleczyć, a także oferując swoje wsparcie poprzez wspólne pójście do lekarza. Chory może wzbraniać się przed spotkaniem ze specjalistą, dlatego towarzyszenie mu w tym zadaniu bez wątpienia okaże się niezwykle pomocne. Kiedy uda się mu uzyskać profesjonalną pomoc, należy przypominać o kolejnych wizytach, a także regularnie sprawdzać, czy zażywa leki. Kluczowe będzie też zauważanie nawet najmniejszych oznak poprawy.

Wysłuchaj i bądź wyrozumiały

Chociaż zależy nam na tym, aby jak najbardziej pomóc bliskiej osobie z depresją, czasem wystarczy, że po prostu ją wysłuchamy i okażemy zrozumienie. Chory powinien mieć przestrzeń na to, aby swobodnie dzielić się ze swoimi przeżyciami. Musimy mieć na uwadze jego stan, dlatego nie zachęcajmy go na siłę do wyjścia czy robienia rzeczy, na które ewidentnie nie ma ochoty. Najlepiej będzie łagodnie zaproponować proste czynności, takie jak wyjście na spacer czy wspólne gotowanie. Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali. Z drugiej strony, nie wolno całkowicie odsuwać chorego od życia rodzinnego czy codziennych problemów, ponieważ wtedy może poczuć się odtrącony, co dodatkowo pogłębi depresyjne myśli. Osoba mająca depresję nierzadko czuje się, jakby była ciężarem dla swoich bliskich, dlatego przypominajmy, jak wiele dla nas znaczy.

Nie bagatelizuj problemu ani nie krytykuj

Wiedza na temat tego, jak odpowiednio rozmawiać z chorym na depresję, jest kluczowa. Wiele słów może dodatkowo pogorszyć stan bliskiej nam osoby. Uważajmy na to, aby nie bagatelizować problemu. Nie mówmy, że to „nic takiego” i że powinna po prostu „wziąć się w garść”. Ważne jest również to, aby nie krytykować chorego ze względu na jego depresyjne zachowania, nad którymi często sam nie ma żadnej kontroli. Powinniśmy być współczujący i empatyczni. Im większe wsparcie zapewnimy, tym osobie z depresją będzie łatwiej.

Depresja to choroba jak każda inna, dlatego, kiedy my sami lub ktoś z naszego otoczenia się z nią zmaga, należy jak najszybciej podjąć kroki, które mają na celu jej wyleczenie. Jeśli bliska nam osoba zmaga się z tą przypadłością, zaoferujmy swoje wsparcie oraz empatię. Nie wchodźmy w rolę psychologa – wystarczy, że uważnie wysłuchamy tego, z czym zmaga się druga strona.