Kręgosłup dziecka – zwłaszcza w pierwszych latach życia, jest szczególnie delikatny i wymaga szczególnej troski. Pamiętając o kilku ważnych czynnikach, możemy zapobiec rozwijania się wad postawy u naszej pociechy, a także zapobiec późniejszym schorzeniom kręgosłupa. Oto kilka rad jak należy zadbać o plecy dziecka!

5 rad jak dbać o kręgosłup dziecka w wieku szkolnym

Pierwsze objawy skrzywienia kręgosłupa mogą pojawić się u dzieci w wieku szkolnych. Do nich najczęściej zalicza się patologiczna skolioza, lordoza lub kifoza. Wiele z nich jesteśmy w stanie rozpoznać po dokładnej obserwacji dziecka, gdyż asymetrie te, zwłaszcza w stanach zaawansowanych, są widoczne. W przypadku przypuszczeń warto udać się do lekarza po poradę. W końcu im szybciej wykryjemy wady postawy, tym łatwiej je wyleczyć! A jak dbać o kręgosłup, aby uniknąć takiej sytuacji?

Miejsce do nauki

Dziecko chodzące do szkoły musi mieć swój kącik do nauki. Najczęściej składa się on z biurka oraz krzesła. To właśnie tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, aby przedmioty te były idealnie dopasowane do parametrów dziecka. Stawiamy również na produkty ergonomiczne oraz przypominajmy o przerwach!

Komfortowe łóżko z materacem

Łóżko to podstawa! Wyposażając je w materac dziecięcy lub odpowiednio dopasowany do użytkownika http://materac-ortopedyczny.pl/, gwarantujemy swojemu dziecku zdrowy sen. Oprócz tego wspiera on kręgosłup i stabilizuje go przez całą noc. Pozwala to na zachowanie właściwej postawy, dzięki czemu dziecko może uniknąć rozwijających się wad postawy.

Nauka zdrowych nawyków

Jak zadbać o kręgosłup dziecka?Pojęcie to kryje wiele ciekawych kwestii. Przede wszystkim obejmuje zdrową dietę, która dostarczy wszelkich składników odżywczych, a także ruch. Co więcej, pozwala to na zachowanie prawidłowej masy ciała. Pamiętajmy, że otyłość również sprowadza się do problemów z kręgosłupem. Oprócz tego nauczyć swoje dziecko, jak właściwie nosić plecach, zwracajmy uwagę, czy się garbi oraz pokażmy prawidłowy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Aktywność fizyczna

Sport pozwala na zachowanie właściwej masy ciała, jednak to nie wszystko! Jak się okazuje, regularne ćwiczenia oraz różnego rodzaju aktywności rozbudowują mięśnie – w tym pleców. Dzięki temu mogą one we właściwy sposób wspierać kręgosłup, a także nie bolą. Świetnie sprawdzi się tutaj np. pływanie.

Odpowiednia waga plecaka

Obecnie zmora większości uczniów są przeładowane plecaki. Warto zatem wyrzucić z niego zbędne przedmioty lub za zgoda nauczyciela, nosić na zmianę jedną książkę na ławkę. W ten sposób redukujemy kilogramy na plecach dziecka. Pamiętajmy, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

5 rad jak dbać o kręgosłup małego dziecka

Wady postawy i inne problemy z kręgosłupem u dzieci nie biorą się znikąd. Owszem, mogą pojawić się w wieku szkolnym, jednak równie często ich przyczynę można znaleźć gdzieś indziej. Mowa tutaj o niewłaściwym postępowaniu rodzica, które odbija się w negatywny sposób na kręgosłupie maluszka. Oczywiście każdy z nas chce jak najlepiej dla swojej pociechy, jednak kwestia ta nie zawsze dobrze się kończy. Zatem, o czym powinniśmy pamiętać?

Odpowiedni materac dziecięcy

Podobnie jak w przypadku większych dzieci, mniejsze również muszą mieć odpowiedni dla siebie materac do spania. Wynika to z faktu, iż noworodek czy niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej. Modele ze strony https://abcsnu.pl/15-materace-dzieciece nie powinny być zbyt miękkie, aby zbyt twarde.

Poprawne noszenie dziecka

Do szóstego miesiąca życia nie jest wskazane noszenie dziecka w pozycji pionowej, np. w celu odbicia po posiłku. Wynika to z nadmiernego obciążenia pleców maluszka.

Naturalny rozwój dziecka

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha jak najszybciej nauczyła się chodzić i siadać. Jednak nie przyspieszajmy rozwoju dziecka, gdyż może to być dla niego niekorzystne. W jaki sposób. Najczęściej poprzez nadmierne obciążenie kręgosłupa, z którym w późniejszych latach będą problemy.

Właściwa suplementacja

Od pierwszych miesięcy warto zwrócić uwagę na jakość posiłków dziecka. Pamiętajmy także, o suplementacji m.in. witaminy D, która jest potrzebna do właściwego wzrostu kości.

Dobranie właściwej pozycji

Nie każdy z nas wie, ale odpowiednia pozycja w czasie zabawy oraz ich częste zmiany mają korzystny wpływ na kręgosłup dziecka. Ponadto pamiętajmy, aby dziecko leżało nie tylko na pleckach, ale także na brzuszku czy boczku.

To właśnie my, rodzice, mamy największy wpływ na właściwe kształtowanie się kręgosłupa dziecka. Wynika to z faktu, że na pewnym etapie życia nie jest ono świadome tego, dlaczego warto pamiętać o nawykach zdrowych dla pleców.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?