Wiele raportów i badań wskazuje na to, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Jednak nie oznacza to, że przez cały ten czas są w dobrym zdrowiu oraz cieszą się wspaniałą kondycją. W końcu są schorzenia, które determinuje płeć żeńska, a także takie, które zdecydowanie częściej zapadają panie. A na co najczęściej chorują kobiety, czym mogą objawiać się dane jednostki chorobowe oraz jak można sobie z nimi radzić?
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu to niezamierzone, częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Do czynników predysponujących wystąpienie nietrzymania moczu zaliczyć można płeć żeńską – i to niezależnie od rodzaju oraz wieku, a także czynniki anatomiczne, genetyczne czy neurologiczne. Co więcej, nie można zapomnieć o kwestiach wywołujących, takich jak ciąża i liczne porody, a także czynnikach promujących, do których zalicza się zakażenia dróg moczowych, menopauza czy zwiększony wysiłek. A kiedy możemy u siebie podejrzewać nietrzymanie moczu? Najczęściej sytuacja ma do czynienia, jeśli popuszczamy podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichania czy kaszlu, a także każdej nocy budzimy się przynajmniej dwa razy, żeby pójść do toalety. Nie lekceważmy także oddawania moczu częściej, niż 8 raz w czasie codziennej aktywności czy konieczność częstego korzystania z toalety, nawet wtedy, gdy pęcherz nie jest mocno wypełniony. Leczenie tego schorzenia może opierać się na stosowaniu terapii zachowawczej, a także leków. W ciężkich przypadkach mamy do czynienia ze wskazaniami do leczenia operacyjnego. Zanim jednak zaczną one działać, warto zainwestować w nieprzemakalny ochraniacz na materac www.sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm, dzięki czemu uchronimy nasze podłoże do spania przed zawilgoceniem.
Żylaki
Żylaki to inaczej poszerzone żyły kończyn. Mają workowaty lub wrecionowatny kształt oraz są charakterystycznie skręcone. W początkowym etapie jedynie szpecą nogi kobiet, u których występują zdecydowanie częściej. Jednak ich obecność stanowi zwiastun rozwijającej się choroby, którą jest przewlekła niewydolność naczyń żylnych. To właśnie przez nią dochodzi do zastoju krwi w żyłach lub wstecznego przepływu krwi. Oprócz płci są najczęściej spowodowane przez palenie tytoniu, obciążenia genetyczne, niską aktywność fizyczną czy siedzący tryb życia. Walka z żylakami powinna przebiegać wielotorowo. Obejmuje to leczenie farmakologiczne za pomocą tabletek doustnych, a także terapię miejscową, która wykorzystuje maści. Duże znaczenie będzie mieć leczenie z wykorzystaniem rajstop uciskowych. Zastanówmy się również nad zabiegiem usunięcia żylaków.
Toczeń
Toczeń to choroba, która występuje, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki i narządy. Oznacza to, że jest to schorzenie autoimmunologiczne i może dotyczyć wielu różnych organów, w tym stawy, nerki, skórę, serce czy mózg. Jednoznaczna przyczyna toczenia nie jest znana, jednak za potencjalne wyzwalacze uznaje się światło słoneczne, iniekcje lub niektóre rodzaje leków, w tym na ciśnienie krwi, padaczkę czy antybiotyki. Zapadalność na toczeń jest zdecydowanie większa wśród kobiet, niż mężczyzn, a sama choroba może dotyczyć osób w każdym wieku. Za najczęstsze oznaki uznaje się ogólne zmęczenie, zmiany skórne, duszności, suche oczy oraz bóle głowy. Nie jest to choroba zaraźliwa, jednak może zagrażać życiu i wymaga leczenia.
Depresja
Depresja to jedno z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Objawia się zmęczeniem, brakiem energii, niezadowoleniem, poczuciem winy czy brakiem apetytu. Najczęściej jednak mowa tutaj o zaburzeniach nastroju, a w skrajnych przypadkach – myślach samobójczych. Zdecydowanie częściej depresja jest diagnozowana u kobiet, gdyż może na nią wpływ m.in. PMS, ciąża i poród, a także menopauza. Nie zapominajmy również, że dochodzi tutaj kwestia związana z wyglądem. Obecny kanon piękna wymusza szczupłą sylwetkę, która jest idealna w każdym aspekcie. Nie posiadanie jej doprowadza do obniżenia poczucia własnej wartości, a także wpędza w depresję lub zaburzenia odżywiania. Leczenie zależy od stopnia ciężkości. W pierwszej kolejności stosuje się terapię. Jeśli to nie pomaga, włącza się leki przeciwdepresyjne.
Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników, czyli w skrócie PCOS, to zespół objawów, które dotykają wyłącznie kobiety. Charakteryzuje się zaburzeniami owulacji czy niepłodnością, hiperandrogenizmem. W czasie badania USG pojawia się typowy obraz, w którym występują liczne powiększone pęcherzyki jajowe. Nieznana jest jednoznaczna przyczyna powstawania tego schorzenia, jednak za czynniki ryzyka uznaje się małą masę urodzeniową, otyłość, występowanie w rodzinie i nadmierną ekspozycję na hormony męskie w życiu płodowym. Obecnie nie istnieje lek na PCOS, który umożliwia całkowite wyleczenie choroby. Celem leczenia jest zmniejszenie hiperandrogenizacji oraz zaniechanie wszystkich charakterystycznych objawów, jednak symptomy wracają zaraz po zaprzestaniu terapii. Można tutaj stosować androgeny, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne czy metforminę. Dodatkowo zaleca się zmianę stylu życia oraz utrzymanie masy ciała w granicach normy. Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, to zaleca się usunięcie nieprawidłowych zmian w jajnikach.
Nowotwory
Tak naprawdę każdy z nas może zachorować na chorobę nowotworową. Jednak istnieje wiele predyspozycji co do zapadalności na konkretne typy. Jak się okazuje, kobiety zmagają się nie tylko z nowotworami żeńskich narządów płciowych, ale także innych organów. Oznacza to, że jeśli chodzi o nowotwory, to Pani najczęściej zmagają się z:
- nowotworem piersi – przyczyna jego rozwijania jest nieznana, a sam przebieg jest dość często bezobjawowy; jedyne co może nas zaniepokoić ro zaczerwienienia skóry piersi, zwiększenie jej napięcia czy ból,
- nowotworem płuc – jego główną przyczyną występowania jest palenie papierosów; przebiega bezobjawowo, gdy pierwsze objawy, takie jak kaszel, ból w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem są bagatelizowane,
- nowotworem jelita grubego – na jego rozwój wpływają przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe; przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, a im późniejsze wykrycie, tym mniejsza szansa na powrót do zdrowia; zaniepokoić naszą jedynie częste zaparcia, biegunki, nudności czy krwawienie z odbytu.
Oczywiście jest o wiele więcej chorób – zarówno zwykłych, jak i nowotworowych, na które cierpią kobiety. Dotyczy to przede wszystkim żeńskich narządów płciowych lub piersi. Pamiętajmy jednak, że ich częstotliwość w znacznym stopniu zależy od stylu życia oraz podejmowanych przez nas działań profilaktycznych.