Każdy, kto choć raz kupował nowy materac do swojej sypialni, zadał sobie pytanie, jak wybrać ten właściwy? Na co zwrócić uwagę? I czym w ogóle różnią się między sobą te wszystkie rodzaje dostępne na rynku? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy dotyczą materaca piankowego, a jakie – lateksowego. Wskażemy ich najważniejsze właściwości, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość łatwego zdobycia informacji.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle wybrać właściwy materac. Po czym poznać, że to właśnie ten produkt spełni nasze oczekiwania? Otóż na sam początek drogi warto wciąż pod uwagę najważniejsze dane o osobie, która będzie z podłoża korzystać, a wśród nich: waga, wzrost oraz wiek. Waga, ponieważ inne produkty będą odpowiadać osobom cięższym, a inne – lżejszym. Wzrost głównie ze względu na wymiary – dla dorosłych bowiem podłoża do spania powinny być o minimum 15-20 centymetrów dłuższe niż dziecięce. Natomiast wiek pozwala na określenie twardości oraz dostosowanie produktu do ewentualnych schorzeń kręgosłupa. Co więcej, istotnym czynnikiem są nasze indywidualne upodobania – jeśli lubimy spać na miękkim materacu, a wszelkie źródła mówią nam o tym, że najzdrowszym wyborem przy naszej wadze i wieku będzie podłoże twarde, nie ma co próbować zmian na siłę. Lepiej pójść na kompromis i wybrać rozwiązanie pośrodku, czyli średnio twardy produkt.

Poznaj różnice między materacem lateksowym a piankowymCzym cechuje się materac piankowy?

Materace piankowe to jedne z najliczniej kupowanych produktów z branży. Dzieje się tak, ponieważ podłoża wysokiej jakości spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, pozwalając na maksymalnie komfortowy wypoczynek. Ważne jest to, by podczas zakupów unikać przede wszystkim produktów zbyt tanich. Jeśli cena będzie podejrzanie niska, jest bardzo duża szansa, że materac do spania wykonany jest z pianki poliuretanowej, która jest materiałem dość szybko zużywającym się. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dołożenie nieco większej ilości gotówki do wydatku i kupno podłoża wysokiej jakości, jakimi są – w kategorii piankowych – wysokoelastyczne i termoelastyczne. Zarówno jedne, jak i drugie, cechują się przede wszystkim dużą plastycznością, co powoduje, że nasze plecy mogą swobodnie odpoczywać, a produkt dopasuje się do całego ciała. Nie odgniatają się, przez co starczają do użytku codziennego przez kilka kolejnych lat. Termoelastyczne materace do spania dodatkowo reagują na temperaturę użytkownika, otulając go i dając jeszcze stabilniejsze podparcie plecom.

Dla kogo materac lateksowy?

Materace lateksowe natomiast wykonane są z mleczka kauczukowego, które jest naturalnym materiałem bogatym w zdrowotne właściwości. Wśród nich warto wymienić antybakteryjność oraz odporność na namnażanie grzybów – obie te cechy wpływają na fakt, że produkty tego typu świetnie sprawdzają się w pokojach alergików. Co więcej, podobnie jak podłoża piankowe, te materace do łóżka nie odkształcają się, pozwalając na swobodne korzystanie. Od poprzedniego rodzaju różni je dodatkowo stopień twardości – produkty z lateksu są nieco twardsze, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupów.

Znając różnice między materacami piankowymi a lateksowymi możemy podjąć właściwą decyzję. W razie wątpliwości warto udać się do punktu stacjonarnego, by na własne oczy zobaczyć produkt, który nam się podoba.