Nie ulega wątpliwości, że sen stanowi bardzo istotny element naszego życia. To właśnie podczas jego trwania nasz organizm ma szansę na głęboką regenerację. Istotną rolę w tym aspekcie odgrywa pozycja, jaką przyjmujemy. Ma ona ogromne znaczenie dla jakości snu, przekładając się na nasze samopoczucie następnego dnia. Jaka zatem jest najlepsza pozycja do spania?
Najlepsza pozycja snu
Optymalna pozycja snu łączy komfort z aspektami zdrowotnymi. Ciało powinno być ułożone w taki sposób, aby kręgosłup znajdował się w prostej linii względem całej sylwetki. Najczęściej wybieraną, a zarazem najlepszą, jest ta na boku z delikatnie podkurczonymi nogami. Ważne w niej jest to, aby głowa znajdowała się w równej linii z kręgosłupem, a jeżeli codziennie zasypiamy w taki sposób, warto wsunąć cienką poduszkę między nogi, aby odciążyć krzyż. Niewątpliwą zaletą takiego układu ciała jest sprawne usuwanie toksyn z organizmu, a także redukcja liczby odpadów chemicznych z mózgu, co zapobiega rozwojowi Alzheimera. Ponadto, w zależności od strony, jaką wybierzemy, mamy dodatkowe profity. Zasypiając na prawym boku działamy na korzyść mięśni naszych pleców, natomiast lewa strona idealnie nadaje się dla wszystkich osób zmagających się z refluksem. Idealna również będzie dla kobiet w ciąży. Natomiast najzdrowszą, a co za tym idzie – najlepszą pozycją do spania z medycznego punktu widzenia, jest ułożenie na plecach. Wówczas mamy proste ręce i nogi, a nasza głowa jest lekko uniesiona, co ułatwia nam dostęp do tlenu. Co więcej, nie narażamy naszych narządów na niepotrzebny ucisk, dzięki czemu ciało nam nie drętwieje, a krew krąży swobodnie.
Jakich pozycji unikać?
Najmniej korzystne dla naszego zdrowia jest spanie na brzuchu, którego należy się wystrzegać. Powoduje bowiem nienaturalne wykręcanie szyji, co nierzadko skutkuje bólem karku po przebudzeniu, towarzyszącemu nam najczęściej już przez resztę dnia. Dodatkowo, odciśnięta od poduszki twarz wygląda niekorzystnie – sprawia wrażenie zmęczonej i pomarszczonej. Oprócz względów estetycznych, istnieją przesłanki medyczne, przemawiające za szkodliwością takiego ułożenia ciała – poprzez ucisk żołądka możemy wywołać problemy ze zgagą, natomiast nacisk na płuca stanowi zagrożenie niedotlenienia. Nieodpowiednia jest także pozycja embrionalna, która powoduje nieustanne napięcie mięśni oraz wygięcie kręgosłupa w łuk. Mocno podkurczone nogi są zaś przyczyną bólu w stawach kolanowych, a płuca, podobnie, jak w ułożeniu na brzuchu, w tym wypadku również nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, co skutkuje niewyspaniem, wręcz zmęczeniem po pozornie przespanej nocy.
Pozycja do spania a dobór materaca
Nie ulega wątpliwości, że z jakością naszego snu wiąże się dobór odpowiedniego materaca. Jednym z kryteriów, jakimi należy kierować się przy wyborze najbardziej adekwatnego modelu dla naszych potrzeb, jest właśnie pozycja, jaką najczęściej przyjmujemy w nocy. Trzeba pamiętać, aby nie był ani za twardy, ani zbyt miękki. Przy pierwszej opcji nasze mięśnie nieustannie pracują, a ciało nadmiernie się zapada, co sprawia, że każdy nasz ruch wymaga większego wysiłku. Natomiast zbyt twarda powierzchnia będzie skutkowała bólem pleców, utrudnionym przepływem krwi i brakiem komfortu, który pełni kluczową rolę podczas odpoczynku. Śpiąc na brzuchu dobrym rozwiązaniem będzie niezbyt miękki materac, którego wypełnienie powinno być wykonane z materiału dopasowującego się do ciała. Gdy naszą ulubioną pozycją jest ta na plecach, można wówczas postawić na lateksowy, kieszeniowy lub piankowy model, zapewniający miękkość w strefie ramion. Materac z pianką termoelastyczną będzie zaś idealnie nadawał się do pozycji bocznej.
Właściwa pozycja do spania z pewnością pozwoli cieszyć się zdrowym i spokojnym snem, zapewniając odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Zlikwiduje towarzyszące nam bóle i sprawi, że obudzimy się w pełni wypoczęci z energią do działania. Dlatego, jeżeli nie jesteś w pełni usatysfakcjonowany z jakości swojego snu, zwróć uwagę na przyjmowane ustawienie ciała i wprowadź odpowiednie zmiany.