Szukając odpowiedniego dla siebie materaca można się zdziwić jak wiele różnego rodzaju modeli jest obecnie dostępnych na rynku. Jeżeli ktoś nie zna się na budowie, materiałach i funkcjach materacy może mieć problem z wyborem tego, który będzie najlepiej spełniał wszystkie potrzeby użytkownika. W poniższym artykule przedstawione i omówione zostały dostępne rodzaje materacy do spania, aby znalezienie tego odpowiedniego było nieco łatwiejsze. Zachęcamy do lektury!
Materace sprężynowe
Modele sprężynowe dzięki zastosowaniu i właściwemu rozmieszczeniu sprężyn zapewniają stabilizację ciała. Najstarszym typem z tej kategorii są materace bonellowe, bardzo rzadko polecane. Cechują się tak zwaną progresywną sprężystością, co oznacza, że sprawdzają się u lżejszych i cięższych osób, jednak szybko się zużywają. Lepszym rozwiązaniem są materace kieszeniowe lub multipocket. Stosuje się w nich znacznie większe zagęszczenie sprężyn niż w modelach bonellowych, a wykorzystanie różnych rodzajów sprężyn oraz ich twardości zapewnia lepsze podparcie punktowe i dopasowanie do użytkownika. Typy kieszeniowe, które są uważane za alternatywę dla bonellowych, to jedne z najczęściej kupowanych materacy. Sprężyny w nich zostały pogrupowane w kieszenie, przez co nie są ze sobą połączone i pracują niezależnie od pozostałych. Ostatnim typem są podłoża multipocket, które są nowocześniejszą wersją kieszeniowych, jednak cechują się jeszcze większą ilością sprężyn w przeliczeniu na metr kwadratowy swojej powierzchni, co daje jeszcze wyższą elastyczność punktową.
Materace piankowe
Modele piankowe zyskują coraz większą popularność. Najprostszym ich typem są materace poliuretanowe (analogicznie jak materac bonellowy), które są wytrzymałe i elastyczne, jednak nieco przestarzałe w porównaniu z nowocześniejszymi produktami. Nowszym rozwiązaniem są materace wysokoelastyczne bazujące na milionach pęcherzyków powietrznych zapewniających elastyczność i dopasowanie, a ponadto wysoki poziom wentylacji, dzięki czemu posiadają właściwości antyalergiczne, a także po nacisku szybko i łagodnie powracają do swojego naturalnego kształtu. Ciekawym typem są modele termoelastyczne nieco podobne do wysokoelastycznych z tą różnicą, że reagują nie tylko na nacisk, ale również na temperaturę ciała. Świetnie dopasowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika, redukują zbędne naciski oraz wspaniale relaksują mięśnie zapewniając im pełną regenerację.
Materace lateksowe
Modele lateksowe powstały na bazie pianki kauczukowej, która jest mieszaniną naturalnego i syntetycznego kauczuku. Zostały uznane za jedne z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych spośród wszystkich dostępnych na rynku modeli. Charakteryzują się wysoką elastycznością, dopasowaniem do krzywizn ciała, niwelowaniem ucisków przez co usprawniają przepływ krwi w organizmie. Ponadto posiadają funkcje antyalergiczne i antybakteryjne, a także cechują się zwiększoną odpornością na eksploatację. Ten typ podłoża świetnie sprawdza się u osób z alergiami, astmą i innymi problemami oddechowymi.
Materace hybrydowe
Modele hybrydowe to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie najlepsze cechy materacy sprężynowych i piankowych. W zasadzie to nowość na rynku, która jest jeszcze mało popularna, ale z każdym miesiącem zyskuje nowych zwolenników. Materace hybrydowe zostały stworzone z warstw pian i sprężyn, co sprawia, że są wyjątkowo elastyczne, cechuje je wysokie dopasowanie punktowe, a także niwelują drgania wynikające z ruchów osoby leżącej obok. Dzięki wysokiej wentylacji są odporne na gromadzenie się kurzu i wilgoci, zachowując przy tym wysoką czystość i higienę. Modele hybrydowe uznane są jako solidne i odporne na wieloletnią eksploatację, a także zapewniające wysoki komfort wypoczynku oraz gwarancję relaksu i wartościowego snu.
Jak widać modeli materacy, które dostępne są na rynku jest naprawdę sporo i łatwo jest się w tym pogubić. Dzięki powyższemu podziałowi wybranie właściwego typu podłoża do spania, które idealnie dopasuje się do oczekiwań danej osoby będzie prostsze i zajmie mniej czasu. W razie wątpliwości warto poradzić się ekspertom w sklepie, a także poczytać w Internecie opinie zadowolonych klientów.