Wiosenne słońce sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Wolny weekend warto przeznaczyć na rodzinny wypoczynek w górach. Wspólne zdobywanie szczytów to doskonały pomysł na integrację z bliskimi i oderwanie się od codziennych zmartwień. Jak się przygotować do wyjazdu, aby spacery były przyjemne i bezpieczne?
Plecak na szlak – niezbędne wyposażenie
Pierwsza kwestia, jaką warto przemyśleć, dotyczy tego, jak przedmioty mogą się przydać na szlaku. Rozważne przygotowanie dotyczy nie tylko przygotowania fizycznego, sprawdzenia prognozy pogody i zaopatrzenia się w wygodne ubrania. Konieczne jest spakowanie do plecaka wszystkich niezbędnych akcesoriów. O czym nie można zapomnieć?
- Termos – na wielu trasach są schroniska, w których można napić się czegoś ciepłego. Jednak jeśli trasa się dłuży, a sił braknie – termos gorącej herbaty może okazać się niezawodny. Podczas cieplejszych dni wystarczy zaopatrzenie się w niewielki kubek termiczny.
- Apteczka – nawet jeśli masz dużą wprawę w chodzeniu po górach, dobrze zaopatrzona apteczka koniecznie musi znaleźć się w Twoim plecaku. Może przydać się nie tylko wówczas gdy to Ty się skaleczysz. Dzięki niej będziesz w stanie pomóc innym osobom, które spotkasz na szlaku.
- Mapa – warto mieć ze sobą papierową mapę przedstawiającą najbliższą okolicę. Możesz trafić w miejsce, w którym Twój telefon nie będzie miał zasięgu. Wówczas z pewnością docenisz tradycyjne rozwiązanie.
- Przekąski – duży wysiłek wiąże się z szybką utratą energii. Zabierz ze sobą kilka batonów i inny energetycznych smakołyków.
- Raczki, kijki – w plecaku warto mieć raczki. W szczególności wówczas, gdy wybierasz się w wyższe partie gór. Jeśli lubisz korzystać z kijków trekkingowych – również weź je ze sobą.
- Okulary przeciwsłoneczne – to totalny must have, bez względu na porę roku. Zarówno latem, jak i zimą, mogą znacznie poprawić komfort podczas górskiej wyprawy.
Czy przygotowanie fizyczne jest ważne?
Jeśli mieszkasz w miejscu oddalonym od polskich gór, takim jak Lubin i rzadko wybierasz się na wycieczki trekkingowe, nie możesz zapomnieć o przygotowaniu fizycznym już w domu. Jeśli zamierzasz tylko spacerować po szlakach dostępnych dla rodzin z dziećmi – najprawdopodobniej wystarczy Ci krótka rozgrzewka przed wyjściem. Jednak gdy Twoim celem jest zdobywanie szczytów – zbuduj kondycję przed wyjazdem.
Podstawą jest praca nad wytrzymałością i wydolnością oddechową. Koniecznie zacznij minimum 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Optymalna ilość ćwiczeń to 3 treningi w tygodniu. Możesz szybko spacerować, biegać lub uprawiać nordic walking. Zimą dobrze sprawdzą się także wizyty na siłowni – w szczególności polegające na korzystaniu z bieżni i rowerka. Weź pod uwagę to, aby zwiększać intensywność stopniowo i nie przeceniać swoich możliwości. Może to doprowadzić do przykrej kontuzji, która uniemożliwi zrealizowanie planu górskich wycieczek.
Pamiętaj o miejscu noclegowym
Wybór odpowiedniego miejsca noclegowego jest bardzo ważny. Jeśli planujesz codzienne wyprawy, koniecznie wybierz bazę zlokalizowaną blisko wyjścia na szlak. Wówczas unikniesz uciążliwego szukania parkingów, które bardzo często są płatne, a znalezienie na nich wolnego miejsca wcale nie jest łatwe.
Weź pod uwagę to, że po długich wycieczkach, potrzebujesz regeneracji. W przeciwnym razie kolejnego dnia nie będziesz czuć się na szlaku komfortowo. Dlatego upewnij się, że wybrany przez Ciebie obiekt wie, jak dbać o materac dla gości, zapewnia rolety w pokojach i oferuje pełnowartościowe śniadanie po przebudzeniu.
Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem, zwróć uwagę na dostęp atrakcji. Plac zabaw z pewnością przyda się wówczas, gdy pociecha poskarży się na nudę. Jeśli wybierasz nocleg z wyżywieniem, sprawdź, czy dostępne są dania przystosowane do potrzeb oraz upodobań najmłodszych gości.
Ubierz się na cebulkę
Ważnym aspektem wyjazdu w góry jest zabranie ze sobą wygodnych ubrań. Jakie są obowiązkowe elementy trekkingowej stylizacji?
- Bielizna termoaktywna – jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci. Warto zrezygnować z bawełny i wybrać bieliznę z wełny merino lub specjalistycznych materiałów syntetycznych.
- Polar – w górach często jest chłodniej niż na dolnych partiach szlaków. Ciepła bluza może okazać się doskonałym wyborem.
- Kurtka – kurtka w góry powinna chronić przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem. Wybierz egzemplarz, który posiada membranę, a jednocześnie zapewnia optymalny poziom cyrkulacji powietrza.
- Skarpety – są bardzo ważną częścią ubioru, choć wiele osób marginalizuje ich znaczenie. Bawełna się nie sprawdzi – nie chłonie efektywnie wody i potu. Warto wybrać skarpety z wełny merino i włókien syntetycznych.
- Spodnie – wielu miłośników górskiej wspinaczki ceni spodnie wykonane z softshellu. Jeśli w górach jest wyjątkowo zimno – lepiej wybrać model membranowy.
- Buty – to podstawa. Należy dobrze dopasować je do swoich potrzeb. Rozmiar musi być odpowiedni, a podeszwa dopasowana do podłoża znajdującego się na planowanym szlaku.
- Dodatki – nakrycie głowy, szalik i rękawiczki zdecydowanie powinny znaleźć się w każdym plecaku
Jeśli chcesz spędzić ze swoją rodziną miły czas w górach, koniecznie dobrze przygotuj się do wyjazdu. Weź pod uwagę zarezerwowanie odpowiedniego miejsca noclegowego, przemyślane pakowanie plecaka oraz rozsądny dobór trasy pod kątem możliwości każdego z uczestników wędrówki.