Coffee nap, czyli inaczej drzemka kawowa, polega na połączeniu spożycia kofeiny z krótkim snem — najczęściej w godzinach popołudniowych. Choć na pierwszy rzut oka takie działanie może wydawać się bezsensowne, istnieje wiele faktów przemawiających za skutecznością drzemek kawowych. Jeśli zależy Ci na poprawie poziomu energii, koncentracji i czujności w ciągu dnia — coffee nap to coś dla Ciebie!
Czym jest drzemka kawowa?
Choć może się wydawać, że kawa działająca pobudzająco w połączeniu z drzemką to nic dobrego, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Liczne badania sugerują, że drzemka kawowa może przynieść wiele korzyści związanych z poprawą funkcjonowania poznawczego. Efekty wypicia kawy są odczuwalne zazwyczaj po około 30-60 minutach. Maksymalne stężenie kofeiny w krwiobiegu ma miejsce między 3 a 4 godziną od spożycia. Połączenie położenia się do łóżka na kilkadziesiąt minut, bezpośrednio po wypiciu kawy, maksymalizuje efekty działania kofeiny na organizm. Po takim wypoczynku ciało funkcjonuje zdecydowanie bardziej wydajnie.
Co sprawia, że efekty drzemki kawowej są aż tak spektakularne? Kawa daje przysłowiowego „kopniaka” poprzez zablokowanie receptorów adenozyny w mózgu. Są one odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia. Ważną informacją jest to, że sen naturalnie czyści receptory adenozyny w mózgu. Krótka drzemka ułatwia ciału wchłanianie kofeiny i zmaksymalizowanie efektów jej działania.
Kofeina i jej wpływ na ciało człowieka
Analizując tematykę drzemek kawowych, warto przyjrzeć się samemu wpływowi kofeiny na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest to naturalny stymulant, który występuje nie tylko w ziarnach kawy, ale również w herbacie, czekoladzie i napojach energetycznych. Oddziałuje na centralny układ nerwowy. Jest popularnym środkiem na zmęczenie ze względu na to, że daje uczucie czujności i pobudzenia.
Wpływ kofeiny na ciało zależy od indywidualnej tolerancji tego związku oraz ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych, uniwersalnych zależności.
- Poprawa funkcji poznawczych — kawa pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą, koncentrację, a także zdolność analitycznego myślenia podczas wykonywania wymagających zadań.
- Niższe ryzyko chorób — włączenie kofeiny do diety obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, Alzheimera czy Parkinsona.
- Poprawa wydajności — wypicie kawy może podnieść poziom adrenaliny. Dzięki temu kofeina przydaje się sportowcom, którzy chcą poprawić swoje wyniki i zyskać więcej energii.
- Zwiększony poziom energii — kofeina działa na organizm pobudzająco. Dobrze sprawdza się w godzinach porannych oraz w czasie zmęczenia.
Czy drzemki w ciągu dnia mają sens?
Drzemki w ciągu dnia mogą wiązać się z wieloma korzyściami. Stanowią też cenne narzędzie do zwiększenia energii, czujności i poprawy ogólnego samopoczucia. Jednak ich skuteczność i sensowność zależy od kilku czynników, takich jak długość drzemki, pora dnia i nawyki związane ze snem w nocy.
Krótka drzemka, trwająca od 20 do 30 minut jest optymalna. Taki czas pozwala uniknąć wejścia w głębsze fazy snu, które mogą prowadzić do uczucia zmęczenia po przebudzeniu. Jeśli potrzebujesz dłuższego odpoczynku, drzemka trwająca 90 minut lub dłużej pozwoli Ci przejść przez pełny cykl snu. Najlepszą porą na drzemkę jest środek dnia, około 1-3 godziny po obiedzie. Drzemki późnym popołudniem lub wieczorem mogą zaburzyć sen nocny i utrudnić zasypianie. Pamiętaj o niebezpieczeństwach związanych z pogorszeniem samopoczucia po śnie w ciągu dnia. Drzemki późnym popołudniem lub wieczorem mogą utrudnić zasypianie w nocy, co stanowi jeden z czynników ryzyka bezsenności. Ważne jest, aby zachować równowagę między drzemkami a zdrowym snem nocnym.
Jeśli zasypianie w dzień stanie się Twoim nawykiem, koniecznie zwróć uwagę na jakość wypoczynku w nocy. Skontroluj wyposażenie sypialni. Może wystarczy wymienić materac na nowy egzemplarz, aby przepisowe 8 godzin snu nocą było dla Ciebie wystarczające? Pamiętaj o tym, że wygodne łóżko to podstawa, a komfortowe akcesoria sypialniane kupisz online i stacjonarnie, w praktycznie każdym większym mieście takim jak Lublin.
Jak korzystać z drzemek kawowych?
Pamiętaj przede wszystkim, aby pić kawę dobrej jakości, w umiarkowanych ilościach. Zbyt duża ilość kofeiny spożyta w jednym momencie może prowadzić do pojawienia się uczucia nerwowości i niepokoju. W skrajnych przypadkach nawet do ataku paniki! Jeśli należysz do kręgu osób wrażliwych na kofeinę, skrupulatnie kontroluj jej ilość.
Na drzemkę połóż się od razu po spożyciu kawy. Wówczas mechanizmy związane z receptorami adenozyny opisane powyżej, będą przebiegały prawidłowo i efektywnie. Budzik najlepiej ustawić na 20, ewentualnie 30 minut. Jeśli chcesz wyciągnąć z drzemki kawowej jak najwięcej korzyści, połóż się w cichym i ciemnym miejscu, gdzie nic nie będzie Ci przeszkadzać.
Pamiętaj o tym, że drzewka kawowa to jedynie dodatek, a nie zamiennik snu. Możesz korzystać z nich doraźnie, jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie w danej chwili. Jednak regularny, nocny wypoczynek to podstawa!
Kluczem do udanej drzemki kawowej jest odpowiednia pora dnia, krótki czas trwania i umiarkowane spożycie kofeiny. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością kawy i unikać drzemek w późnych godzinach popołudniowych. Jeśli zastosujesz te zasady, coffee nap może być skutecznym narzędziem do walki ze zmęczeniem w ciągu dnia.