Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólne zdrowie ludzkiego organizmu. Niestety duża część naszego społeczeństwa zmaga się dziś z bólem kręgosłupa, a powszechne jest przekonanie mówiące, że problemy z plecami wykluczają możliwość uprawiania sportu. Zdecydowanie nie jest to prawdą! Czy siłownia i basen mogą okazać się dobre dla bolącego kręgosłupa?

Aktywność fizyczna, a ból pleców

Ból pleców bardzo często nie ma jednej, konkretnej przyczyny. Wiele osób w momencie zetknięcia się z tym problemem przestaje się ruszać w obawie o pogorszenie stanu zdrowia. Jest to jednak szkodliwe postępowanie! To właśnie aktywność fizyczna jest najskuteczniejszą formą zwalczania dolegliwości bólowych. Deficyt ruchu sprawia, że mięśnie stają się coraz słabsze, a dyskomfort jest coraz bardziej dotkliwy. Cały problem jest potęgowany przez siedzący tryb życia. Często podejmowane kroki to podjęcie leczenia farmakologicznego lub udanie się do fizjoterapeuty. Choć są to skuteczne metody, nie zastąpią one ruchu! Mogą pełnić jedynie funkcję uzupełniającą w procesie pozbywania się bólu.

Warto rozróżnić dwie fazy bólu pleców – ostrą oraz przewlekłą. Podczas pierwszej z nich niezwykle istotne jest to, aby unikać bezruchu. Kluczem do jak najszybszego ustąpienia intensywnych dolegliwości jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych i relaksacyjnych. Z kolei w fazie przewlekłej, zaleca się przede wszystkim wzmacnianie mięśni głębokich oraz troszczenie się o mobilizowanie wszelkich struktur wpływających na funkcjonowanie całego układu ruchu. Krokiem, bez którego nie można skutecznie radzić sobie z problemami z kręgosłupem, jest wyposażenie sypialni w wygodny materac i ergonomiczną poduszkę – np. ze sklepu https://abcsnu.pl/. Plecy muszą bowiem otrzymywać optymalne podparcie.

Siłownia i basen - zadbaj o swoje plecy!Rozgrzewka to podstawa!

Bez względu na rodzaj wykonywanego treningu, przed jego rozpoczęciem należy wykonać rozgrzewkę. Dla osób zmagających się z bólem pleców ten etap ma szczególne znaczenie! Rozgrzewka nie musi być długa – wystarczy, że będzie trwała 5 lub 10 minut. Powinna jednak angażować jak największą ilość mięśni i stawów – w szczególności tych, które będą wykorzystywane już w treningu właściwym. Decydując się na trening na siłowni, przed wykonaniem przysiadów należy zmobilizować biodra oraz staw skokowy, a przed wyciskaniem na ławce – niezbędne jest rozgrzanie barków. Również na basenie warto wykonać podstawową rozgrzewkę, która przygotuje ciało do intensywnego wysiłku. Brak rozsądnego uruchomienia stawów i struktur mięśniowych znacznie zwiększa ryzyko powstania kontuzji, a dla większości osób cierpiących na ból pleców wiąże się z pogorszeniem objawów.

Pływanie, jako najbezpieczniejszy rodzaj ruchu

Pływanie oraz gimnastyka w wodzie to idealne aktywności dla kręgosłupa. Umożliwiają odciążenie układu ruchu i rozluźniają mięśnie szkieletowe. Jednocześnie, aktywne są stawy międzykręgowe, a regularne pływanie poprawia elastyczność szkieletową. Wizyty na basenie mogą być najlepszym lekarstwem na ból pleców! Jednak w wielu sytuacjach wypada przed rozpoczęciem treningów udać się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty. Będą oni wskazać najlepsze style pływackie, które są dostosowane do poszczególnych wad postawy i problemów zdrowotnych. Pływanie nie tylko niweluje napięcia i poprawia elastyczność kręgosłupa. Na dłuższą metę może też prowadzić do wzmocnienia mięśni głębokich, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy całego ciała. Aby wizyty na pływalni przyniosły oczekiwane efekty, warto wyposażyć sypialnię w wygodny materac – najlepiej taki, jak jeden z dostępnych w sklepie https://abcsnu.pl/41-materace-180×200. Jeśli kręgosłup będzie w nocy narażony na dyskomfort i ułożenie w nieprawidłowej pozycji, nawet codzienne pływanie nie okaże się skuteczne.

Ćwiczenia siłowe, czy aerobowe?

Dwie podstawowe formy wysiłku podejmowane na siłowni to ćwiczenia aerobowe i siłowe. Pierwszy rodzaj aktywności sprawdza się doskonale w profilaktyce, a także w leczeniu bólu pleców w każdej fazie. Klasyczne przykłady to chodzenie, jogging jazda na rowerze lub ćwiczenie na orbitreku. WHO wskazuje, że każdy człowiek na uprawianie tych aktywności powinien poświęcać od 75 do 110 minut w ciągu tygodnia. Są to stosunkowo proste i przyjemne formy ćwiczeń, które nie wymagają dużego wysiłku.

Większość osób odwiedzających siłownię dąży do wymodelowania sylwetki i wzmocnienia tężyzny fizycznej. Ćwiczenia siłowe mogą być obciążające dla pleców i nie należy ich wykonywać podczas ostrej fazy bólu pleców. Są jednak cennym narzędziem do zapobiegania przewlekłym problemom z kręgosłupem, oraz do łagodzenia dyskomfortu o umiarkowanym natężeniu. Jednak niezwykle istotne jest to, aby wykonywać je prawidłowo – najlepiej pod kontrolą wykwalifikowanego trenera.

Czego nie robić kiedy bolą plecy?

Aktywność fizyczna jest kluczowa dla osób skarżących się na ból pleców. Jednak konieczne jest podchodzenie do tego tematu z rozsądkiem. Nie należy uprawiać sportów, które zostały odradzone przez lekarza lub fizjoterapeutę. Ważne jest też to, aby nie spać w niewygodnym łóżku. Zarówno rama, jak i stelaż, materac, poduszka i wezgłowie (o nim więcej przeczytasz tu: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Wezglowia) powinny być wykonane z dbałością o wspieranie prawidłowej postawy użytkownika. Sen jest kluczowy dla zdrowia – również układu ruchu! Stanowi podstawę, bez której fizjoterapia i sport będą nieskuteczne. Kiedy bolą plecy, nie należy podejmować aktywności, która obciąża odcinek kręgosłupa objęty dyskomfortem. Najlepszym rozwiązaniem będzie uprawianie sportu pod okiem profesjonalisty – w szczególnie na początkowym etapie nauki. Odradza się też noszenie ciężkich przedmiotów.

Ból pleców to poważny problem dzisiejszego społeczeństwa. Może być niezwykle uciążliwy i nieprzyjemny, a także trudny do wyleczenia. Podstawą – zarówno zapobiegania, jak i leczenia – jest aktywność fizyczna. Jej rodzaj należy dobrać do indywidualnych potrzeb danej osoby i dostosować ją do jej stanu zdrowia i formy w konkretnej chwili. Jako wsparcie terapii, może też posłużyć masaż w gabinecie fizjoterapeuty.