Wynajmem mieszkania to zdecydowanie mniejsze zobowiązanie od zakupu nieruchomości. Przy przeglądaniu ofert, a także oglądaniu mieszkania warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Są one na pozór niepozorne, jednak w przyszłości znacząco ułatwiają m.in. rozwiązanie umowy czy wszelkie prace w mieszkaniu. Zatem, na co warto zwrócić uwagę?

Bezpieczne wynajmowanie mieszkania – poznaj 10 praktycznych wskazówek!

W internecie znajdziemy wiele różnych ofert mieszkania na wynajem. Jednak, jak znaleźć tę właściwą? Istnieje kilka sposobów, aby w bezpieczny sposób znaleźć idealną ofertę. Oto 10 praktycznych wskazówek!

Zgodność mieszkania z ogłoszeniem

Oglądając mieszkanie, sprawdźmy dokładnie, czy jest ono zgodne z ogłoszeniem. Kwestia ta dotyczy zarówno położenia, jak i elementów wyposażenia.

Sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania

Każdy z nas ma prawo żądać od wynajmującego okazanie aktu własności mieszkania lub pełnomocnictwa. W końcu musimy wiedzieć, od kogo wynajmujemy mieszkanie.

Pamiętaj o umowie

Umowa to podstawa każdego najmu mieszkania. Stanowi gwarancję otrzymania złożonych przez obie strony deklaracji, przez co możemy uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Przeczytaj dokładnie umowę

Dokładne przeczytanie umowy pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości. Pamiętajmy także o niezbędnych danych osobowych właściciela i najemcy, a także wszystkich ustaleń.

Ustal długość okresu wypowiedzenia

Każda umowa może mieć inną długość okresu wypowiedzenia. Przeważnie jest to jeden miesiąc. Inną kwestią są problemy, np. z grzybem czy usterkami.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?Poproś o wykaz rachunków

Od właściciela należy uzyskać spis uregulowanych oraz nieuregulowanych rachunków. Pamiętajmy jednak, że nas obowiązuje opłata za media w okresie trwania umowy.

Ustal warunki płatności

Uzyskanie szczegółowych wyliczeń to jedno, a ustalenie warunków płatności to zupełnie inna kwestia. Dotyczy zarówno formy płatności, jak i terminu uregulowania.

Ustal szczegóły dotyczące naprawy

Kwestia ta obejmuje podział obowiązków w zakresie naprawiania szkód. W przypadku braku ustaleń możemy odnieść się do obowiązujących przepisów zawartych w ustawie.

Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy

Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania zapobiega ściąganiu z kaucji pieniędzy za zniszczenia, które już wcześniej były.

Spytaj o możliwość wprowadzenia zmian w mieszkaniu

Najemca nie ma prawa wprowadzać drobnych zmian bez zgody właściciela. Właśnie dlatego ustalmy, co możemy, a czego nie.

Na co uważać wynajmując mieszkanie?

Wiele osób, które po raz pierwszy wynajmują mieszkanie, popełnia kilka błędów. Można ich uniknąć poprzez zwracanie szczególnej uwagi na prowizje dla pośrednika w przypadku korzystania z usług agenta nieruchomości. Najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na zawarte w umowie zakazy i obostrzenia, a także uosobienie wynajmującego. Oprócz tego sprawdźmy takie kwestie, jak okna, drzwi i ściany. Sprawdźmy także instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną, lokalizację czy sąsiadów.

Jakie powinno być łóżko w mieszkaniu wynajmowanym?

Łóżko w mieszkaniu wynajmowanym nie zawsze jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. W końcu może składać się ze zużytego materaca lub kilkuletniej wersalki. A w jaki sposób możemy dopasować je do osobistych potrzeb oraz preferencji?

Wymiana materaca

W przypadku łóżka z materacem https://abcsnu.pl/38-materace-120×200 najlepszą opcją będzie wymiana podłoża do spania. Wówczas będzie ono idealnie do nas dopasowane.

Zakup materaca nawierzchniowego

W mieszkaniach z wersalką, zamiast łóżka warto zainwestować w materace nawierzchniowe dostępne na https://abcsnu.pl/. Pozwoli to dopasować je do swoich potrzeb.

Akcesoria sypialniane

Akcesoria sypialniane https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Akcesoria-do-lozka, takie jak kołdra, poduszka czy pościel gwarantują komfortowe warunki do wypoczywania.

Spora część poradników skupia się na warunkach umowy. Jednak znalezienie odpowiedniego mieszkania na wynajem to coś więcej. W tym artykule znajduje się wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym z pewnością znajdziemy idealne mieszkanie!