Wielu rodziców, którzy oczekują narodzin upragnionego dziecka, zastanawia się, jakie imię nadać zarówno swojej córce, jak i synowi. Mama i tata coraz częściej interesują się znaczeniem różnych imion i nie mogą zdecydować się, czy lepiej postawić na nowoczesne imię, czy może zahaczyć dawne czasy i nadać maluszkowi wyjątkowe staromodne imię. Poniżej poznasz kilka propozycji starych imion, które potrafią zachwycić niejedną osobę nawet dziś! Dowiesz się również, czym się kierować, wybierając to jedno wyjątkowe imię, które nosić będzie Twoje dziecko. Jeśli więc jesteś ciekawy tych tematów, to koniecznie czytaj dalej!

Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Przy wyborze imienia dla dziecka wielu rodziców staje przed trudnym zadaniem, ponieważ mają oni świadomość, że ich decyzja będzie miała wpływ na całe życie ich pociechy. Warto wziąć pod uwagę tych kilka kwestii, które pomogą Ci znaleźć to jedno idealne imię, a znajdziesz je poniżej!

 • Znaczenie imienia – niektórzy rodzice decydują się na imiona, których znaczenie jest dla nich bardzo ważne. Mogą szukać imienia o pozytywnym znaczeniu, które wyraża ich nadzieje, wartości lub po prostu inspirująco brzmi.
 • Dźwięk i harmonia – brzmienie imienia również może mieć dla rodziców duże znaczenie. Niektóre imiona brzmią miękko i delikatnie, inne są mocniejsze i bardziej charakterne. Najlepiej wybrać takie imię, które będzie współgrało z brzmieniem nazwiska, ponieważ takim właśnie połączeniem maluch będzie się posługiwał przez wiele lat.
 • Rodzinna tradycja – wielu rodziców przy wyborze imienia dla dziecka kieruje się tradycją, przekazując imię po dziadkach, pradziadkach czy innych ważnych członkach rodziny. To znacząco wzmacnia więzi rodzinne, co jest bardzo ważne.
 • Popularność imienia – należy zastanowić się również nad tym, czy chcemy, aby imię dziecka było bardziej powszechne, czy może raczej unikalne.
 • Praktyczność – czasami warto zastanowić się, czy imię nie będzie zbyt trudne do wymówienia, czy zrozumienia. Imiona, które się łatwo zapisuje i wymawia, mogą być dla dziecka bardziej praktyczne w codziennym życiu.

Podsumowując, wybierając imię dla dziecka, warto poświęcić mu czas i uwagę, łącząc własne preferencje z praktycznymi i symbolicznymi aspektami. To decyzja, która będzie towarzyszyć dziecku przez całe życie, więc warto podejść do niej z rozwagą i sercem.

Staromodne imiona dla dziewczynek, które są popularne również dziś

Staromodne imiona dla dziewczynek, które odzyskują popularność w dzisiejszych czasach, stanowią wyjątkową kombinację klasyki, elegancji i niepowtarzalnego uroku. Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.

 • Staromodne imiona dla dzieci, które do dziś zachwycająMaria – imię „Maria” jest drugim najpopularniejszym imieniem żeńskim wybieranym w Polsce, a nosi je ponad sześćset tysięcy kobiet. Jego pochodzenie nie jest do końca znane i istnieje kilka historii do tego nawiązujących. Jedną z nich jest to, że imię „Maria pochodzi od słowa „mara”, które oznacza „piękna”. Jeśli chodzi o znaczenie tego imienia, to jego przedstawicielki określane są jako dobre, radosne oraz opiekuńcze. Imię „Maria” ma kilka zdrobnień, które będą idealne do używania wobec dziecka, np. Marysia, Marynia, Marysieńka czy Maryna.
 • Marianna – imię „Marianna” wywodzi się z łaciny i jest żeńskim odpowiednikiem imienia „Marian”. Pochodzić może od członków rzymskiego rodu Mariuszów. Marianny mają silne osobowości, świetnie przewodzą grupą oraz są bezpośrednie. Jeśli chodzi o zdrobnienia, to „Mariannę” można zastąpić: Manią, Maniusią lub Mańką.
 • Helena – imię „Helena” pochodzi z języka greckiego i najprawdopodobniej wywodzi się od słowa „hele”, które oznacza „blask”, „helane”, czyli „pochodnia” lub też „selene, które oznacza „księżyc”. W Polsce imię „Helena” po raz pierwszy pojawiło się w XVIII wieku i dość często jest wybierane przez rodziców do dziś. Heleny określane są jako emocjonalne i porywcze dusze, które łatwo się wzburzają i ulegają różnym nastrojom. Zdrobnieniem tego imienia może być: Hela, Helusia, Helenka, Helunia, Helka, Helcia, Helencia, Helutka, Heluś czy Hesia.
 • Zofia – jest to kolejne imię, które od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wyborów rodziców. Pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa „sophia”, które oznacza „mądrość”. Heleny wyróżniają się szerokimi horyzontami, dużym rozsądkiem i dobrymi manierami. Są energiczne i wesołe, dlatego z łatwością znajdują przyjaciół. Imię „Zofia” ma bardzo dużo zdrobnień, a oto niektóre z nich: Zosia, Zośka, Zosieńka, Zosieczka, Zosiaczek czy Zocha.

Staromodne imiona dla chłopców, które zachwycają do dziś

Wśród imion dla chłopców również można wyróżnić kilka takich, które popularne były kiedyś i są również dziś, a oto niektóre z nich:

 • Jan – jest to jedno z najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Ma ono pochodzenie semickie i wywodzi się od dwóch słów z języka hebrajskiego: „Jehu”, czyli „Jahwe” oraz „channah”, które oznacza „łaskę”. Połączenie tych dwóch znaczeń można przetłumaczyć jako: „ten, który cieszy się boską łaską”. Osoby o tym imieniu są zazwyczaj indywidualistami. Niektórych można nawet określić jako samotników. Imię „Jan” na również kilka zdrobnień: Jasiu, Jaśko, Janek, Janko czy Jasiulek.
 • Stanisław – imię „Stanisław” stało się bardzo popularne w ostatnich latach, z pochodzi ono od połączenia dwóch słów: „stani”, które oznacza „stać”, „stać się”, „stanąć” oraz „sław”, oznaczające „sławę”. Mężczyźni o tym imieniu są zazwyczaj ekstrawertykami, a więc również bardzo towarzyskimi, pewnymi siebie i śmiałymi. Imię „Stanisław” ma kilka różnych zdrobnień: Stanisławek, Staś, Staszek, Stasiu, Stasio, Stasieniek czy Stasiątko.

Z całą pewnością wybór tego jednego wyjątkowego imienia, które przez całe życie będzie nosić Twoje dziecko, nie jest prostym wyborem. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak popularność czy znaczenie danego imienia, ale najważniejsze jest to, aby podobało się ono przyszłym rodzicom. Czas oczekiwania na nowego członka rodziny może być dość męczący, dlatego zadbaj koniecznie o swój sen, który zapewnić może dobry materac 100×200 cm. Znajdziesz go na stronie ABCsnu, który jest również producentem wielu innych produktów sypialnianych, które wyróżniają się swoją jakością. Materac możesz kupić również stacjonarnie w jednym z kilku takich sklepów znajdujących się w mieście Lubin. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni materac i jego twardość.