Styl loftowy to jeden z najciekawszych i najnowocześniejszych stylów. Spotykany jest szczególnie w dużych miast i u osób, które chcą stworzyć intrygujące, współczesne wnętrze. Czym dokładnie charakteryzuje się styl loftowy i jak prawidłowo uwzględnić go w naszym mieszkaniu? 

Skąd wziął się styl loftowy?

Styl loftowy zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym. Powstał na tamtym terenie, pierwotnie w Nowym Jorku, w latach 70 XX wieku. Jego powstanie wiąże się z terenami przemysłowymi – z racji na powiększające się obszary miast zostawały one wchłaniane, a istniejące tam budowle przeznaczano do użytku. Nowi właściciele przemieniali surowe, minimalistyczne wnętrza w mieszkania. Starano się połączyć industrialny klimat tych miejsc z funkcjonalnością.

Główne cechy stylu loftowego

Styl loftowy - czym się charakteryzuje?Styl loftowy to przede wszystkim surowość i minimalizm. Niezwykle istotne jest tutaj, aby nie przesadzić z ilością mebli czy dodatków. Zasada “im mniej, tym lepiej” sprawdza się tutaj w stu procentach. Postawmy na estetyczne, harmonijne wnętrze.

Ważną rolę odgrywa też przestrzeń – powinna być możliwie jak największa i przestronna. Połączone pomieszczenia, jak na przykład kuchnia z salonem, będą pasować idealnie. Mniej przedmiotów sprawi, że tej przestrzeni będzie znacznie więcej. Mieszkania typu loft często mają wysokie sufity, co dodatkowo potęguje wrażenie, że w środku jest bardzo dużo miejsca. Zwróćmy również uwagę na to, by okna, jakie wstawiamy do pomieszczenia w stylu loftowym, były duże, przestronne i dawały dużo światła.

Jakie kolory do stylu loftowego?

Tutaj, tak jak w minimalizmie, króluje neutralna kolorystyka. Stonowane barwy, estetyczne połączenia – to z pewnością się nada. W stylu loftowym możemy natknąć się na przewagę ciemnych odcieni. Podkreślają one surowość wnętrza, a do tego sprawiają, że wydaje się ono bardziej eleganckie i szykowne.

Najpopularniejsze materiały w stylu loftowym

Naturalne, organiczne materiały i tu znajdą swoje zastosowanie. Szczególną sympatią będzie cieszyć się surowe drewno. Możemy wykorzystać je w różnych elementach – jako część mebli, ozdoby czy nawet rama łóżka.

Duże znaczenie ma również metal. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład metalowe regały na książki czy półki. Nadadzą one wnętrzu surowy, poważny charakter.

Sypialnia w stylu loftowym

Nie ma wątpliwości, że sypialnia w stylu loftowym będzie miała duży urok. Zrezygnujmy z niepotrzebnej ilości dekoracji czy mebli – niech w sypialni głównym elementem będzie łóżko. Możemy wstawić ponadto minimalistyczne stoliki nocne, wykonane z drewna.

Kolory w sypialni powinny ze sobą współgrać. Jeśli na naszych ścianach królują ciemne odcienie, w przypadku artykułów sypialnianych, takich jak kołdry czy poszewka na poduszkę postawmy na kontrast, czy biel bądź beż.

Ważne, aby w naszej sypialni przedmioty były wysokiej jakości i wykonane z naturalnych materiałów. Zastanówmy się szczególnie nad odpowiednim materacem, od którego dużo będzie zależeć, jak zaprezentuje się nasze łóżko. Chcąc uzyskać naturalne materiały, postawmy na pościel z bawełny bądź lnu, a kołdrę z puchu. Materac za to powinien być dopasowany do naszego wzrostu i wagi. Dopilnujmy, aby nie był ani za twardy, ani za miękki.

Styl loftowy daje nam wiele możliwości. Dzięki jego wskazówkom możemy urządzić szykowne, minimalistyczne mieszkanie, które będzie stanowiło naszą wizytówkę. Industrialny, surowy klimat nie należy do najpopularniejszych, na pewno więc zaskoczymy gości, którzy nas odwiedzą.