Coraz więcej osób skarży się na niskiej jakości wypoczynek, przez który rano budzimy się niewyspani, zmęczeni i drażliwi. Ten stan może być wywołany licznymi czynnikami, w tym stresem. Z uwagi na to, warto postawić na relaks przed snem, który nie tylko ułatwia zasypianie, ale poprzez zredukowanie poziomu stresu, pozwala się zdrowo wyspać. A pomóc w tym może aromaterapia.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to znana od lat metoda z dziedziny medycyny naturalnej. Opiera się na wykorzystywaniu olejków eterycznych pochodzących od poszczególnych roślin. W zależności od rośliny, z której zostały pozyskane, mogą działać na wiele sposobów – pobudzać nasz układ odpornościowy, poprawiać krążenie czy działać przeciwbólowo. Jednak najczęściej wykorzystuje się ich uspokajające właściwości, które idealnie sprawdzą się w sypialni. Aromaterapię można tam przeprowadzić na wiele sposobów, a do nich zalicza się:

  • dyfuzor zapachowy,
  • kominek,

W sypialni świetnie sprawdza się także świece zapachowe, które dodatkowo będą źródłem przyjemnego ciepła i światła.

Jakie olejki eteryczne sprawdzą się w sypialni?

Aromaterapia w sypialni, czyli jak zrelaksować się przed snemNaturalne olejki eteryczne to mieszaniny lotnych związków chemicznych, w tym estrów, eterów czy aldehydów. Charakteryzują się intensywnym zapachem, przez co są powszechnie wykorzystywane w aromaterapii. W zależności od rodzaju olejku mogą one w różny sposób wpływać na nasz organizm. Niektóre z nich odznaczają się działaniem uspokajającym i relaksującym, dzięki czemu możemy szybciej zasnąć. Do olejków eterycznych działających relaksująco zaliczyć można:

  • olejek lawendowy,
  • olejek różany,
  • olejek paczulowy,
  • olejek bergamotowy,
  • olejek jaśminowy.

Jakie elementy dekoracji mają wpływ na jakość snu?

Ważną częścią każdej sypialni są dekoracje. To właśnie one nadają pomieszczeniu klimat oraz indywidualnych cech. Dzięki odpowiednio dobranym dekoracjom sypialnia wygląda estetyczne, a także wspomaga nasz sen. W jaki sposób? Po pierwsze – wnętrze, w którym się dobrze czujemy, lepiej oddziałuje na wypoczynek. Poza tym warto ograniczyć dodatki, takie jak zasłony, koce czy poduszki dekoracyjne do produktów, które możemy z łatwością wyprać. Wszystko z uwagi na fakt, iż gromadzą one kurz, który powoduje alergie, a tym samym zmniejsza jakość snu. Do elementów dekoracyjnych zalicza się także rośliny, takie jak skrzydłokwiat, aloes czy sansewieria gwinejska. Poprawiają one jakość powietrza, a tym samym przyczyniają się do długiego i spokojnego wypoczynku.

Najważniejszy element wyposażenia sypialni – materac

Materac do spania to specjalistyczny produkt, który został stworzony w celu zagwarantowania nam zdrowego wypoczynku. Charakteryzuje się wyjątkową budową oraz unikalnymi właściwościami, przez co stabilizuje sylwetkę użytkownika oraz kręgosłup. Dzięki temu redukuje dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także pozwala na całkowitą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym. A co wziąć pod uwagę przy wyborze materaca do spania? Przede wszystkim indywidualne potrzeby i preferencje odnośnie trzech najważniejszych czynników. Do nich zalicza się:

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,
  • rodzaj wypełnienia,
  • stopień twardości.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy się zrelaksować przed snem. Jednym z nich jest zastosowanie aromaterapii z wykorzystaniem olejków eterycznych. Ich relaksujący zapach ułatwi nam zasypianie i korzystnie wpłynie na zdrowy sen.