Świadomość na temat tego, jak ważny jest zdrowy i efektywny sen stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wpływa on na motywację i nastawienie przez cały następny dzień. Warto więc zadbać o to, by czas przeznaczony na nocny wypoczynek był możliwie jak najlepiej spędzony. Jak to zrobić?

Czynniki wpływające na jakość snu

Wiele mówi się o zdrowym i ergonomicznym śnie, a także o tym, jak wielki wpływ ma on na codzienne funkcjonowanie. Ale co tak naprawdę wpływa na jakość nocnego wypoczynku? Są to przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak poziom aktywności fizycznej, regularność pór snu, posiłków i wypoczynku, a także inne codzienne nawyki. Aby poprawić swój sen, warto zadbać o to, by wypełniał on około 90% całego czasu spędzanego w łóżku – mebel ten powinien być bowiem przeznaczony jedynie do wypoczynku. Szalenie istotne jest również to, by zawsze wstawać o podobnej porze oraz unikać drzemek w ciągu dnia. Regularny tryb życia oraz tworzenie dobrych warunków w sypialni nie jest jednak wystarczające. Równie ważne są elementy, z których skomponowane jest łóżko. Na wygodę podczas nocy wpływa przede wszystkim materac, którego parametry należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie bez znaczenia pozostaje także poduszka, kołdra i pościel, która znajduje się najbliżej ciała użytkownika, a więc powinna być przewiewna i przyjemna w dotyku.

Jaką pościel wybrać – naturalną, czy syntetyczną?

Zastanawiasz się, jaka pościel będzie odpowiednia? Oto propozycje!Najprostszy podział pościeli obejmuje ich dwa rodzaje: syntetyczne oraz naturalne. Takie uproszczenie jest jak najbardziej uzasadnione. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że materiał materiałowi nierówny i – choć jego dobór jest najważniejszy – nie można wysnuwać wniosków jedynie na podstawie składu. Pościele naturalne już od dawna są tymi, które wybiera się najchętniej. Najpopularniejsze modele to te wykonane w 100% z miękkiej, trwałej i przewiewnej bawełny, a także te z nieco bardziej luksusowych materiałów – satyny i jedwabiu. Wielu miłośników zdrowego snu decyduje się również na zakup kompletów lnianych wysokiej jakości marki Moana, która zachwyca jakością materiałów i dbałością o szczegóły. Jak jednak wygląda kwestia pościeli syntetycznych i czy naprawdę trzeba je omijać z daleka? W wielu przypadkach niestety tak. Najtańsze, poliestrowe modele nie posiadają bowiem żadnych pozytywnych właściwości – prowadzą do nadmiernej potliwości, są nieprzyjemne w dotyku, a ponadto niezbyt trwałe. Na uwagę zasługują jednak modele z mikrofibry, które – pomimo sztucznego składu – posiadają wiele pozytywnych cech i są hipoalergiczne.

Rozmiar pościeli ma znaczenie

Choć wybór materiału jest najważniejszy, to – jak to zwykle bywa – nie jest jedynym kryterium, na które warto zwrócić uwagę. Równie istotny jest dobór optymalnego rozmiaru pościeli. Dlaczego? Ponieważ zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże poszwy mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jakość nocnego wypoczynku. Kołdra znajdująca się w poszwie o nieodpowiednich wymiarach bardzo często się roluje oraz nadmiernie przemieszcza, co z kolei prowadzi do tworzenia się tzw. „zimnych punktów” na powierzchni przykrycia. Wymiary pościeli są jednak zależne przede wszystkim od potrzeb użytkownika lub użytkowników, a także od rozmiaru innych tekstyliów sypialnianych, które już się posiada. Na łóżkach podwójnych najlepiej sprawdza się pościel 200×200, która zapewnia komfortowy sen zarówno jednej, jak i drugiej osobie. Single mogą z kolei pochylić się nad standardowym rozmiarem 90×200 lub wybrać nieco większą propozycję, na przykład 120×200.

Gdzie zatem szukać pościeli i porównywać je między sobą? Najlepiej wybrać sklep lub stronę internetową ze starannie wyselekcjonowanym asortymentem, który w wielu przypadkach posiada certyfikaty jakości. Przykładem takiej witryny jest Sleeping House, na której można zakupić zarówno pościel, jak i inne elementy wyposażenia sypialni.