Każdy nasz dzień kończy się i zaczyna w łóżku. Nic zatem dziwnego, że poświęcamy średnio ⅓ swojego życia na sen, co stanowi około ośmiu godzin dziennie. Poprzez właściwe wysypianie jesteśmy w stanie odpocząć, zregenerować się i nabrać sił na kolejny dzień. Jednak, aby było to możliwe, to warto postawić na odpowiednią aranżację sypialni, która przede wszystkim uwzględnia właściwe skomponowane łóżko. Tylko, co to znaczy? Otóż najprościej mówiąc – dobry materac i kilka najważniejszych akcesoriów sypialnianych!

Czym jest zdrowy sen i jak o niego zadbać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Nic dziwnego – to właśnie on umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz zapobiega licznym chorobom. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Co więcej, nasze ciało jest zregenerowane i gotowe na nowe wyzwania. Aby móc go osiągnąć, należy stosować zasady higieny snu. Jest to zbiór norm oraz zachowań, których wdrożenie w codzienne życie korzystnie wpłynie zarówno na jakość, jak i długość naszego wypoczynku. Wśród nich wyróżnia się:

 • spożywanie lekkostrawnej kolacji trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
 • unikanie drzemek w ciągu dnia, które rozregulowują rytm dobowy,
 • zredukowanie ilości spożywanych substancji pobudzających, takich jak kofeina, nikotyna czy alkohol w godzinach wieczornych,
 • zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni, na które składają się wilgotność powietrza czy temperatura,
 • delikatne i ciepłe oświetlenie, które nie zaburza wydzielania melatoniny.

Warto jednak zaznaczyć, że najważniejszą zasadą zdrowego snu jest wyposażenie swojej sypialni w wysokiej jakości materac do spania.

Dlaczego warto zainwestować w dobry materac?

Główną funkcją materaca do spania jest zapewnienie jak najlepszego wsparcia całej sylwetki użytkownika, w tym kręgosłupa. Fakt ten wynika z ich wyjątkowej budowy, przez co są w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznej budowy ciała. Wiemy już, czym wyróżnia się materac do spania, jednak dlaczego warto w nie zainwestować? Jak się okazuje, nie tylko odpowiadają za zdrowy sen, ale także:

 • gwarantują najlepszą regenerację organizmu pod kątem fizycznym i umysłowym,
 • redukują dolegliwości bólowe ze strony pleców,
 • minimalizują ryzyko rozwijania się schorzeń kręgosłupa i wad postawy.

Niezaprzeczalnie, większość modeli dostępnych na rynku wyróżnia się takimi cechami, jak higieniczność, antyalergiczność czy prawidłowy stopień cyrkulacji powietrza wewnątrz wypełnienia. Co więcej, są wyposażone w pokrowiec, który możemy z łatwością ściągnąć i wyprać w domowych warunkach. Całość jasno wskazuje, że dobry materac to gwarancja wysokiej jakości snu.

Jakie materace są dostępne na współczesnym rynku?

Dobry materac, czyli jaki?Materace do spania to produkty powszechnie dostępne w dzisiejszych czasach. Z uwagi na to, producenci tworzą coraz to bardziej nowoczesne, unikalne i lepsze modele, które różnią się rodzajem wypełnienia. W zależności od stosowanych materiałów, materace do spania mogą charakteryzować się innymi cechami, a tym samym zastosowaniem. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy m.in.:

 • materace dziecięce – piankowe modele stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych oraz o prawidłowym rozwoju ich kręgosłupa,
 • materace ortopedyczne – wspierają schorowany kręgosłup oraz poprawiają krążenie,
 • materace naturalne – wykorzystują ekologiczne rozwiązania w postaci komponentów biodegradowalnych i nadających się do recyklingu,
 • materace dwuosobowe – szerokie modele, zapewniające komfortowy sen parze,
 • materace nawierzchniowe – skutecznie podnoszą komfort snu na starym i niewygodnym materacu, a także mogą być zabierane w podróż,
 • materace dla alergików – wyróżniają się niezwykle wysokimi właściwościami antyalergicznymi oraz antybakteryjnymi, a także zapobiegają rozwojowi szkodliwej pleśni czy roztoczy.

Czym się kierować wybierając materac do spania? 

Nie da się zaprzeczyć – w wielu salonach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych możemy znaleźć różnego rodzaju materace do spania. Tak szeroki wybór zarówno ułatwia, jak i utrudnia ich wybór. Jak zatem to sobie ułatwić? Najlepiej poprzez uwzględnienie kilku mających największe znaczenie czynników, do których zalicza się:

 • wiek użytkownika, gdyż na rynku są dostępne również modele przeznaczone dla dzieci, nastolatków czy seniorów,
 • stan zdrowia, uwzględniający przede wszystkim schorzenia kręgosłupa oraz alergie,
 • twardość, którą określa się na podstawie wagi użytkownika oraz jego wzrostu,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość,
 • rodzaj wypełnienia, odpowiadający w znacznym stopniu za indywidualne właściwości wybranego modelu.

Dużo mówi się o tym, jak to ważny jest materac , jednak w sypialni nie mamy jedynie ramy z samym podłożem do spania. Oznacza to, że w łóżku znajdują się również inne elementy wyposażenia. Jakie?

Inne akcesoria sypialniane niezbędne w łóżku

Oczywiście sam materac nie jest w stanie zagwarantować nam najlepszych warunków do wypoczynku. Oznacza to, że musi współpracować z innymi produktami, które również w korzystny sposób oddziałują na zdrowy wypoczynek. Określa się je najczęściej mianem akcesoriów sypialnianych, jednak dotyczą głównie elementów wyposażenia łóżka. A na czym polegają ich funkcje oraz w jaki sposób wpływają zarówno na jakość, jak i długość naszego snu?

 • stelaż – stabilizuje i wspiera materac, tym samym zwiększając jego żywotność,
 • poduszka – odpowiada za najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdra – zapewnia przyjemne otulenie ciała oraz komfort termiczny w czasie wypoczynku,
 • pościel i poduszki – stwarzają higieniczne warunki do wypoczywania,
 • zabawki do usypiania – poprzez usypiający szum, ułatwiają zasypianie.

Dobry materac to podstawa nie tylko każdego łóżka, ale także i najważniejszy element w sypialni. W końcu to właśnie od niego zależy, czy będziemy mogli się we właściwy sposób wyspać. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy modele, które wyróżniają się budową oraz wyjątkowymi właściwościami. Z uwagi na znaczną różnorodność, warto już dziś wybrać materace, które odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom.