W obecnych czasach bardzo częstą formą pracy jest siedzenie kilka godzin przed ekranem komputera i działanie właśnie za jego pomocą. Tak, jak prawie wszystko, długotrwałe siedzenie w jednym miejscu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najbardziej narażone są plecy, w tym kręgosłup, ręce oraz oczy. Poprawna postawa podczas siedzenia przed biurkiem jest bardzo ważna, aby nie nabawić się różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Jeśli chodzi o ręce, to muszą mieć one koniecznie podporę od łokcia do nadgarstka. A co z oczami? Czy wzrok podczas pracy zdalnej się psuje? Jak zapobiegać bólowi oczu? Co robić, kiedy czujemy mocny dyskomfort w tych okolicach? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! 

Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć osobie, które pracuje przy biurku?

Praca w biurze, kiedy Twoje jedyne zajęcie to klikanie w klawiaturę i myszkę oraz patrzenie w ekran, wydaje się dość proste i niewyrządzające krzywdy. Jest to bardzo krzywdząca opinia dla osób, które muszą codziennie zmagać się z różnymi dolegliwościami, często związanymi z bólem, ponieważ ich praca polega na robieniu czegoś na komputerze. Co dokładnie może dolegać takim osobom?

 • ból kręgosłupa – długie siedzenie w jednej pozycji może prowadzić do napięcia mięśni kręgosłupa i bólu pleców. Co więcej, kiedy jest to niepoprawna pozycja do siedzenia, to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wady postawy i tym samym dalszych przykrych konsekwencji.
 • ból barków i ramion – nieprawidłowa pozycja przy biurku może prowadzić do bólu barków i ramion, szczególnie jeśli pracownik trzyma ręce i ramiona sztywno podczas pracy przy komputerze.
 • zmęczenie i napięcie mięśni – siedzenie przez długi czas w jednej pozycji może prowadzić do zmęczenia i napięcia mięśni.
 • problemy z krążeniem – praca przy biurku może prowadzić do problemów z krążeniem, szczególnie jeśli pracownik siedzi w jednej pozycji przez długi czas bez ruchu. Dlatego tak ważne jest ruszanie się choć raz w ciągu godziny. Możesz iść na szybki spacer do bufetu czy do toalety. To na pewno poprawi krążenie Twojej krwi!
 • zmęczenie oczu – długotrwałe patrzenie w ekran komputera może prowadzić do zmęczenia oczu i bólu głowy. Dlaczego oczy bolą i jak sobie poradzić z tą dolegliwością? O tym przeczytasz poniżej!

Dlaczego bolą mnie oczy podczas pracy przed ekranem?

Kiedy pracujesz przed ekranem, to oczy mogą Cię boleć z wielu powodów. Oto kilka możliwych przyczyn bólu oczu:

 • Jak zadbać o swoje oczy podczas pracy przy komputerze?zmęczenie oczu – praca przed ekranem wymaga skupienia, a skupianie się na jednej rzeczy przez długi czas może prowadzić do zmęczenia oczu.
 • suche oczy – podczas pracy przed ekranem mrugamy mniej niż normalnie, co może prowadzić do wysuszenia oczu i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry na powiekach.
 • oświetlenie – jeśli oświetlenie w pomieszczeniu jest zbyt jasne lub zbyt ciemne, może to prowadzić do bólu oczu, dlatego koniecznie pamiętaj o dobrym oświetleniu pomieszczenia, w którym pracujesz. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na rodzaj światła i wybrać to ciepłe.
 • nieodpowiednie ustawienie ekranu – jeśli ekran jest zbyt blisko lub zbyt daleko od oczu, może to prowadzić do bólu oczu.
 • nieodpowiednie ustawienie kontrastu i jasności – zbyt duży lub zbyt mały kontrast, lub jasność ekranu może prowadzić do bólu oczu, dlatego tak ważne jest włączanie trybu nocnego i zmniejszenie jasności ekranu. Dotyczy to zarówno ekranów komputerów, jak i tabletów czy telefonów.

Jak widzisz, oczy mogą boleć z różnych powodów, ale na szczęście wiele z nich można w łatwy sposób zniwelować lub złagodzić niechciane dolegliwości. W jaki sposób możesz sobie pomóc, jeśli bolą Cię oczy? O tym poniżej!

Zrób to, jeśli bolą Cię oczy! 

Aby złagodzić ból oczu podczas pracy przed ekranem, możesz spróbować:

 • zmniejsz czas spędzany przed ekranem i rób przerwy co jakiś czas, aby dać oczom odpocząć. Pamiętaj, że jeśli Twoja praca polega na spędzaniu ośmiu godzin dziennie przed ekranem komputera, to należy Ci się 5 minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przy biurku!
 • używaj soczewek kontaktowych z filtrem UV lub okularów z tym samym filtrem. Pomogą Ci one zmniejszyć ból oczu.
 • stosuj krople nawilżające do oczu, kiedy czujesz, że masz suche oczy. Są one łatwo dostępne w aptekach, lecz my polecamy szczególną uwagę zwrócić na te z naturalnym składem, które nie będą zawierać konserwantów!
 • dostosuj oświetlenie w pomieszczeniu do swoich potrzeb. Naszym zdaniem najlepsze będzie światło ciepłe, które nie będzie zbyt jasne, aby zbyt ciemne.
 • dostosuj ekran tak, aby był w odpowiedniej odległości od oczu i był na właściwym poziomie.
 • dostosuj kontrast i jasność ekranu do swoich potrzeb. Wiadomo, że kiedy pracujesz jako grafik, to musisz pracować na normalnym kontraście i jasności ekranu, ponieważ to będzie wpływać na jakość Twojej pracy. W takim przypadku zmniejsz te częstotliwości na innych ekranach, których używasz, np. telefonie czy w laptopie.

Jak widzisz, ból oczu może mieć różne źródła, jednak jedno jest pewne – ta dolegliwość nie należy do najprzyjemniejszych. Kiedy zauważysz powyższe objawy u siebie, to koniecznie zacznij działać! Popraw wszystkie parametry w używanych przez siebie urządzeniach, używaj kropel, a w razie potrzeby zaopatrz się w soczewki lub okulary z filtrem UV. Pamiętaj jednak, że jeśli mimo starań, oczy nadal będą sprawiać Ci ból, to koniecznie udaj się do lekarza specjalisty, którym w tym przypadku jest okulista. Nie zaniedbuj swojego wzroku! Zdrowe oczy to pierwszy krok do sukcesu w branży IT!

Przeczytaj także: